Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA dokonało odbioru końcowego kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Dzięki tej inwestycji zwiększy się krajowe wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych.
Zagospodarowanie złóż LMG jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego przez PGNiG oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Złoża LMG należą do największych w Polsce. Ich udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą ok. 7,25 mln ton, a udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc.
Inwestycja LMG, o wartości 1,7 mld zł brutto, obejmuje zagospodarowanie gazu ziemnego i ropy naftowej z 14 odwiertów. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum w składzie: PBG SA, Tecnimont KT S.p.a., Thermodesign engineering Ltd.
Rozruch technologiczny rozpoczął się w połowie października 2012 r. W lutym br. produkcja z kopalni LMG osiągnęła poziom jednego tys. ton dziennie. W dniu 22 marca br. strony podpisały Protokół Odbioru Końcowego, potwierdzający zgodność wszystkich wybudowanych obiektów z zapisami umowy o generalną realizację inwestycji - na 20 dni przed terminem umownym, przy zachowaniu wysokości nakładów zgodnie z umową. W pierwszych latach eksploatacji kopalnia będzie wydobywać ok. 100 mln m sześc. gazu rocznie oraz ok. 300 tys. ton ropy rocznie.
Dzięki uruchomieniu produkcji ropy z kopalni LMG oraz norweskiego złoża Skarv wydobycie surowca przez PGNiG podwoi się z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 1,1 mln ton rocznie.
Kopalnia LMG spełnia wszystkie określone prawem wymagania, w tym również środowiskowe. W wielu przypadkach na obiekcie zastosowano rozwiązania technologiczne i systemy nadzorujące, które znacznie przewyższają wymogi prawne. Należą do nich np.: wysokosprawna instalacja odsiarczania gazu, automatyczny system detekcji wycieku na rurociągach przesyłowych, system monitoringu powietrza oraz zastosowanie na strefach flar z zamkniętą komorą spalania.
W ramach inwestycji zagospodarowano odwierty na złożach ropy i gazu, a także wybudowano instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym LMG oraz rurociągi do terminalu ekspedycyjnego Wierzbno.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.