W 2012 roku Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego obchodziło jubileusz 50-lecia działalności rzeczoznawczej.Pisaliśmy wtedy o dwóch nurtach, które ukształtowały firmę...
Pierwszy, wywodzący się z Urzędu Dozoru Technicznego i powstały w 1962 roku, oraz drugi - z Centralnego Laboratorium Badawczego, od powołania którego 22 marca br. mija 50 lat. To okazja do krótkiego przypomnienia historii jednostki, która przez trzy dekady funkcjonowała na rynku usług badawczych dla górnictwa.
Centralne Laboratorium Badawcze powołane zostało przy kopalni "Wesoła" decyzją dyrektora naczelnego Jaworznicko-Mikołowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Powstała w wyniku przekształcenia dotychczas działającego Centralnego Laboratorium Chemicznego jednostka miała pełnić funkcje zaplecza badawczego naukowo-technicznego dla zakładów górniczych należących do JMZPW.
Zakres jej merytorycznej odpowiedzialności obejmował wtedy badania i technologię węgla oraz analitykę chemiczną. Wkrótce poszerzony został o nowe zagadnienia: badania urządzeń elektromagnetycznych, urządzeń budowy przeciwwybuchowej i maszyn wyciągowych. W 1968 roku w CLB powołano Pracownię Pomiarów Elektrycznych, której zadaniem było "podniesienie bezpieczeństwa i stopnia bezawaryjności pracy eksploatowanych rozdzielni najwyższych napięć", jak wynika z zarządzenia dyrektora JMZPW. Sześć lat później Pracownia przekształcona została w Ośrodek Pomiarów i Automatyki, działający do dzisiaj w strukturze CBiDGP.
W 1976 roku
Centralne Laboratorium Badawcze przeniesione zostało z kopalni "Lenin" (przemianowanej z kopalni "Wesoła") do kopalni "Ziemowit" w Lędzinach. W tym czasie obszar jego działalności został rozbudowany o dodatkowe dziedziny, takie jak ergonomia, geofizyka, zagrożenia metanowe i zagrożenia tąpaniami.
Rok 1983 przyniósł kolejne ważne rozszerzenie zakresu merytorycznej działalności jednostki oraz jej struktury - decyzją ministra górnictwa i energetyki nastąpiło jej połączenie z działającym dotąd w ramach Urzędu Dozoru Technicznego Ośrodkiem Laboratoryjno-Badawczym w Mysłowicach-Brzezince, reprezentującym nurt badań maszyn i urządzeń technicznych.
Powstała placówka
utrzymała nazwę Centralne Laboratorium Badawcze z siedzibą w Lędzinach, poza którą budowały ją agendy zlokalizowane w Ośrodku Badań i Odbiorów Technicznych Urządzeń Górniczych (dawniej OL-B) w Mysłowicach-Brzezince, Oddziale Urządzeń Elektrycznych Przeciwwybuchowych OPA na terenie KWK "Brzeszcze" w Brzeszczach, Oddziale Urządzeń Elektrycznych Przeciwwybuchowych OPA na terenie KWK "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach i Oddziale Łączności Teletechnicznej w Zrzeszeniu Kopalń Węgla Kamiennego w Mysłowicach.
Przełomowy moment
w historii CLB nastąpił w 1982 roku. "Zadania realizowane przez CLB są całkowicie odmienne od zasadniczego przedmiotu działania kopalni. Działalność CLB ukierunkowana jest na świadczenie usług dla potrzeb całego górnictwa węglowego.
W tej sytuacji, uwzględniając konieczność restrukturyzacji, a w następnym etapie przekształceń własnościowych w przemyśle węglowym, dyrektor i rada pracownicza Kopalni Węgla Kamiennego "Ziemowit" wystąpili z wnioskiem o podział przedsiębiorstwa poprzez wyłączenie i usamodzielnienie Centralnego Laboratorium Badawczego" - czytamy w postanowieniu ministra przemysłu i handlu z września 1991 roku. W efekcie od 1 stycznia 1992 roku CLB zaczęło funkcjonować jako samodzielna jednostka gospodarcza, już pod nową nazwą - Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego, które kontynuuje i rozwija tradycje badawcze kształtujących je jednostek...
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.