Rok 2012 był pełen sukcesów jeżeli chodzi o realizację Programu Ciągłego Doskonalenia w OKD. Dzięki pomysłom pracowników udało się zaoszczędzić 216 mln koron czeskich.
Od momentu wprowadzenia Programu (CII) w 2009 r. pracownicy cały czas pojawiają się u swoich przełożonych z nowymi pomysłami, które pozwalają na znaczne oszczędności w Spółce. Pomysły dotyczą zarówno ulepszania pracy przy eksploatacji węgla, podnoszenia jej efektywności, poprawy środowiska pracy, jak i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na dole, we wszystkich kopalniach OKD.
Łączne oszczędności, wygenerowane dzięki Programowi CII, wyniosły w 2012 r. prawie 216 mln koron czeskich.
"Od 2009 roku pomysły i projekty doprowadziły do oszczędności kosztów operacyjnych w wysokości ponad 850 milionów koron" - mówi Ivan Brodský, menedżer w OKD, odpowiedzialny za Program CII.
Każda kopalnia ma teraz swojego menedżera ds. ciągłego doskonalenia, a w ubiegłym roku 144 wewnętrznych doradców pomagało i motywowało pracowników do zgłaszania racjonalizatorskich pomysłów.
Pomysły racjonalizatorskie jako narzędzie zwiększania bezpieczeństwa w kopalniach
W ubiegłym roku pracownicy zgłosili 847 pomysłów, z czego 542 zostało określonych jako interesujące. Ponad czterysta z nich zrealizowano, a pozostałych sto lub więcej jest aktualnie wdrażanych. Specjalne zespoły ds. optymalizacji, działające przy wszystkich kopalniach OKD zgłosiły w ubiegłym roku dodatkowe 74 projekty racjonalizatorskie.
Trzy czwarte ubiegłorocznych pomysłów, zgłoszonych przez pracowników, dotyczyło zwiększenia efektywności robót podziemnych, a reszta dotyczyła prac na powierzchni. Co istotne, połowa zaproponowanych pomysłów miała pozytywny wpływ na wzrost bezpieczeństwa i poprawę warunków pracy oraz środowisko pracy.
Nagrody i premie dla pracowników
Pracownicy są zachęcani i motywowani finansowo do zgłaszania pomysłów w ramach Programu CII. OKD wypłaca po 1000 koron czeskich premii każdemu pracownikowi, który przedkłada ciekawy wniosek, prowadzący do autentycznej i wymiernej poprawy. Wypłata kolejnych premii uzależniona jest od ogólnych korzyści dla spółki. Na przykład w przypadku pracownika, którego pomysł został wprowadzony w życie i dał oszczędności o równowartości 1 mln koron czeskich, spółka przewiduje premię w wysokości przynajmniej 10 000 koron. OKD wypłaciła w ubiegłym roku ponad 2,5 mln koron w formie premii dla pracowników w ramach Programu CII.
Jako dodatek do zachęt finansowych, pomysłowi pracownicy mogą także dostawać za swój wysiłek nagrody, takie jak: vouchery na wycieczki z całą rodziną, artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt elektroniczny, losowane podczas loterii organizowanych przez każdą kopalnię. Ale wszyscy pracownicy czekają na tą najważniejszą z loterii, w której można wygrać Škodę Fabię. W loterii mogą wziąć udział wszyscy pracownicy, którzy angażowali się w Program Ciągłego Doskonalenia.
"Jest oczywiste, że Program CII to dowód na sukces OKD, i mamy zamiar kontynuować jego realizację w najbliższej przyszłości" - powiedział Brodsky - "Nasi pracownicy myślą teraz intensywniej o swojej pracy oraz o tym, jak uczynić ją łatwiejszą, bardziej wydajną i bezpieczną, bo na to chcemy postawić w pierwszej kolejności. Ale przede wszystkim chcemy podkreślić, że jakość pomysłów, które do nas trafiają cały czas się poprawia".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
a w polsce w kopalni jak dobrze pójdzie to pochwalą za dobry pomysł a dozór sprzeda pomysł pracownika jako swój (normalka)a potem wielkie awanse i taki nadsztygar to tępa strzała bo roboty nie zna ,a bo po co, zaraz po szkole do dozoru synek poszedł i nic o robocie nie wie,według mnie to minimum 10-15 lat za fizycznego a dopiero potem do dozoru, a nie synek 29 lat mówi co mamy robić i ściemnia że się zna