W Parlamencie Europejskim w czwartek 14 marca głosowano nad Energetyczną Mapą Drogową 2050. Nie ma ona charakteru deterministycznego, lecz jest kolejnym elementem realizacji długoterminowego celu obniżania gazów cieplarnianych.
Parlament Europejski przyjął rezolucje w sprawie planu działania w zakresie energii do roku 2050 - przyszłość z energią.
- Energetyczna Mapa Drogowa wyznacza bardzo ambitne scenariusze rozwoju, oparte na założeniach, których realizacja obarczona jest dużą dozą niepewności - skomentował eurodeputowany PO Bogdan Marcinkiewicz,
Jego zdaniem uzasadniona niepewność wynika z zastosowania ograniczonego zestawu instrumentów analitycznych, obejmujących perspektywę do roku 2050. Dlatego też podkreślenia wymaga brak transparentności, tj. brak dostępu państw członkowskich do wiedzy na temat szczegółowego funkcjonowania modeli ekonometrycznych (np. model PRIMES) - akcentuje poseł Marcinkiewicz.
- Mnie, jako górnika najbardziej jednak niepokoi krótkowzroczne podejście. Uważam za niedopuszczalne dalsze marginalizowanie roli paliw kopalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Węgiel nie powinien być traktowany jako "brudne paliwo" lecz jako wspólne dobro mieszkańców. Wspólnymi siłami powinniśmy dążyć do optymalizacji istniejących oraz opracowania nowych technologii, zmniejszających obciążenia dla środowiska - mówił podczas czwartkowej sesji poseł Bogdan Marcinkiewicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Węgiel jest oczywiście WSPÓLNYM dobrem, bo danym nam przez Naturę. Niestety jest też brudnym paliwem. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości zapraszam do siebie na "rytuał" dokładania go do pieca na ekogroszek. Z przyjemnością odstąpię rolę "kapłana" tego rytuału każdemu kto twierdzi, że węgiel to czysta technologia.. Zapraszam !!!