Inwestycja KGHM Polska Miedź w Chile, czyli w złoże Sierra Gorda oznacza więc większe bezpieczeństwo surowcowe i dostęp do złóż wielu cennych metali. Teraz KGHM jest na czwartym miejscu w świecie pod względem wielkości posiadanych zasobów.
- Nowym produktem będzie molibden, którego nie mieliśmy w naszych zasobach, również ren oraz metale szlachetne - platyna, pallad, złoto i parę jeszcze innych metali, które KGHM miał, ale w mniejszej ilości - wymienia prezes Polskiej Miedzi Herbert Wirth.
To pozwoli KGHM w większym stopniu zdywersyfikować działalność.
- KGHM będzie stawał się przy okazji producentem innych metali, bo takie są rudy w tych przejętych kopalniach. To nie będzie już produkcja kilkuset kilogramów złota, ale o wiele większa, blisko dwie tony. Nie będzie 570 tys. ton miedzi, ale około 700 tys. Więc to wkrótce będzie już zupełnie inna firma - podkreśla dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Dodaje, że korzyść dla KGHM to nie tylko dodatkowe złoża cennych surowców, ale i doświadczenie w pracach w zupełnie innych od polskich warunkach.
- Pozycja KGHM jako gracza globalnego się wzmacnia. Po drugie, koncern poznaje inne technologie, w których dotąd nie pracował. Myślę tutaj o technologiach w kopalniach odkrywkowych czy technologiach wzbogacania stosowanych przy innych rudach. To jest też duże wyzwanie dla kadry - poznanie nowych mechanizmów rządzących spółkami na rynku chilijskim czy amerykańskim - tłumaczy Jerzy Kicki.
Na przejęciu Quadry zyskuje nie tylko KGHM
Zdaniem prezesa KGHM, wielka inwestycja spółki to także nowe możliwości rozwoju dla innych polskich firm, na przykład tych świadczących usługi dla koncernu. Przejęcie Quadry FNX to największa tego typu transakcja z udziałem polskiej firmy. Prezes KGHM podkreśla, że ma to wpływ nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju, ale też ma wymiar prestiżowy.
To jest, patriotyzm gospodarczy, duma z faktu, że wreszcie polska firma wyszła za granicę i pokazała, że też możemy, że nie tylko nas się przejmuje, ale właśnie my też potrafimy przejąć kogoś, z pożytkiem dla akcjonariuszy, bo to nie jest przejmowanie dla przejmowania - podkreśla Herbert Wirth.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.