Spośród pracowników koncernu ArcelorMittal Poland, którzy wzięli udział w referendum dotyczącym poparcia solidarnościowego strajku generalnego w regionie 95,5 proc. opowiedziało się za przystąpieniem do niego - informuje śląsko-dąbrowska Solidarność.
Frekwencja wyniosła blisko 55 proc. Do głosowania uprawnionych było ponad 9,3 tys. osób z pięciu hut koncernu: z Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Chorzowa, Sosnowca i Świętochłowic.
- To ważny głos wielotysięcznej załogi hut AMP. Wynik referendum świadczy o tym, że pracownicy dostrzegają narastające problemy gospodarcze naszego kraju i popierają działania związków zawodowych, mające na celu ochronę przemysłu i miejsc pracy. Nie żyjemy w izolacji. Gospodarcze problemy w dotykają kolejnych branż przemysłu, które są ze sobą powiązane. Rośnie bezrobocie, płace realnie spadają, a to powoduje, że w społeczeństwie narasta poczucie niepewności i zagrożenia - komentuje przewodniczący Solidarności w AMP Jerzy Goiński.
Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale firmy podkreśla, że sytuacja w zakładach ArcelorMittal w całej Europie jest niepewna.
- W zeszłym tygodniu odbyło się prezydium Europejskiej Rady Zakładowej, w trakcie którego zwracano uwagę na ograniczanie produkcji w Luksemburgu i we Francji oraz na decyzję o zamknięciu siedmiu linii walcowniczych i koksowni w Belgii - dodaje.
W opinii związku te informacje oraz fakt, że w Polsce coraz większym problemem stają się wysokie koszty produkcji związane z cenami energii elektrycznej, budzą niepokój wśród pracowników polskich hut koncernu.
- Jeżeli polityka energetyczna w Unii nie ulegnie zmianie, produkcja może zostać przeniesiona poza granice Europy - dodaje Majchrzak. Zaznacza też, że dla całej branży hutniczej niezwykle istotne jest doprowadzenie do realizacji postulatu dotyczącego rekompensat dla zakładów energochłonnych, które odczują skutki unijnej polityki klimatycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kpina nie straj Związkowcy za bramę.Utrzymywać się ze składek.