Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu przystąpiła do współrealizacji kluczowego zadania w ramach projektu badawczego i-Protect, którego przedmiotem jest utworzenie prototypu systemu ochronnego /PPE/, dla ratowników górniczych, strażaków i służb chemicznych, wykonujących pracę w środowisku o wysokim ryzyku - poinformowała portal górniczy nettg.pl Aleksandra Szatkowska-Mejer, rzecznik prasowy CSRG. Zadaniem tym jest wykonanie testów eksploatacyjnych.
Elementami składowymi systemu ochronnego są: odzież wraz z zespolonymi z nią sensorami monitorującymi parametry fizjologiczne użytkownika, umiejscowione na odzieży czujniki monitorujące parametry atmosfery i jednostki nadawczo-odbiorcze odpowiedzialne za realizację transferu bezprzewodowego i przewodowego pomiędzy ratownikami a centrum zarządzania działaniami ratowniczymi.
Dane z sensorów i czujników wysyłane będą bezprzewodowo do jednostki zlokalizowanej nieopodal miejsca prowadzenia prac, a następnie dalej bezprzewodowo lub za pomocą światłowodu do jednostki w bazie ratowniczej. Komunikacja głosowa realizowana będzie na tej samej zasadzie.
Projekt realizowany jest ze środków pozyskanych z Komisji Europejskiej /7.Program Ramowy Wspólnoty Europejskiej dot. Badań, rozwoju technologicznego i wdrożeń 2007 - 2013/. Koordynatorem projektu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Partnerami projektu są instytucje z Polski, Niemiec, Włoch, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Czech.
Testy prototypów systemu PPE w ramach projektu I - Protect realizowane będą w Polsce, Hiszpanii i Niemczech.
Uczestnicy projektu podczas roboczego spotkania w CSRG zapoznali się z komorą ćwiczeń w OSRG Bytom jak również z podziemnymi wyrobiskami ćwiczebnymi oraz komorą klimatyczną w CSRG SA. Uzgodniono zakres, harmonogram oraz lokalizację testów eksploatacyjnych, które w Polsce odbędą się z wykorzystaniem wybranego z ww. obiektu. Kolejne spotkanie robocze zaplanowano na kwiecień br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Najwyższy czas wdrożyć do ratownictwa górniczego najnowocześniejszą technikę i naukę jak w technologiach kosmicznych Odchudzić wagę wyposażenia ratowników górniczych Ciągła łączność i osobisty monitoring podczas akcji ratowniczej każdego z biorących udział jest niezbędny ponieważ życie sprawia niespotykane okoliczności i zdarzenia które nie da się przewidzieć jak np. podczas tragicznej akcji na kopalni "Niwka - Modrzejów" gdzie doszło do udaru cieplnego w zastępach ratowniczych Gdyby prowadzony był osobisty monitoring organizmu ratownika może nie doszło by do tego smutnego zdarzenia.