PKN Orlen zawarł umowy na zakup gazu ziemnego z pięcioma dostawcami. Kontrakty te mają charakter krótkoterminowy, do końca 2013 r. Jednocześnie spółka zdobyła uprawnienia do handlu gazem na zliberalizowanym europejskim rynku poprzez giełdę w Lipsku (Niemcy).
Jak poinformował w poniedziałek PKN Orlen, umowy na zakup gazu zostały zawarte z: ENOI S.p.A., Shell Energy Europe Limited, EGESA Grupa Energetyczna SA, VATTENFALL ENERGY TRADING GmbH oraz Mercuria EnergyTrading.
PKN Orlen podał, że zawarcie kontraktów ma na celu "dywersyfikację dostaw paliwa gazowego", co oznacza zapewnienie spółce możliwości dostaw surowca z alternatywnych źródeł.
"Stopniowo pogłębiamy dywersyfikację portfela kontraktów gazowych. W ubiegłym roku, poza podstawowym kontraktem, mieliśmy dwóch alternatywnych dostawców gazu ziemnego, dzięki czemu mogliśmy niwelować skutki ograniczeń zaopatrzenia w sezonie zimowym. W tym roku chcemy zwiększyć pulę zakupów ze źródeł alternatywnych, co niewątpliwie wzmocni bezpieczeństwo dostaw do PKN Orlen" - powiedział cytowany w komunikacie płockiego koncernu prezes spółki Jacek Krawiec.
Dodał, że "w wyniku wzrostu zużycia paliwa gazowego i w sytuacji sprzyjających warunków regulacyjnych nowi dostawcy mogą zapewnić nawet 35 proc. całkowitego zapotrzebowania grupy Orlen na gaz ziemny".
PKN Orlen podał, że spółka ta uzyskała uprawnienia do handlu gazem ziemnym na giełdzie EEX (European Energy Exchange) w Lipsku (Niemcy), "zarówno w zakresie kontraktów typu spot, jak i instrumentów pochodnych - opcje, kontrakty terminowe i swapy.
"Bezpośrednie uczestnictwo na płynnym rynku gazu nie tylko otwiera nowe możliwości dywersyfikacji dostawców, ale także stwarza okazję do aktywnej gry rynkowej i wykorzystania arbitrażu cenowego między rynkiem polskim i europejskim" - podkreślił w komunikacie płocki koncern.
Według PKN Orlen, "warunkiem pełnego wykorzystania możliwości płynących z otwierającego się sektora gazowego w Polsce jest dalsza rozbudowa połączeń transgranicznych i prawne uregulowanie procedury częściowej zmiany sprzedawcy".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.