Mimo rosnącej wymiany handlowej, która w ubiegłym roku wyniosła około 7 mld euro, potencjał współpracy Polski i Słowacji nadal nie jest w pełni wykorzystany - mówili uczestnicy zorganizowanego w czwartek, 28 lutego, w Bratysławie Forum Gospodarczego Słowacja-Polska.
Przekonywali, że kluczem do poprawy sytuacji jest budowa gospodarki opartej na wiedzy i dalsza konsolidacja działań w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Forum Słowacja-Polska jest wprowadzeniem przed zaplanowanym na połowę maja V Europejskim Kongresem Gospodarczym, odbywającym się w Katowicach. W Bratysławie spotkali się przedstawiciele polityki i biznesu z obu krajów.
Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP SA - organizatora Kongresu i współorganizatora czwartkowego Forum - podkreślił, że obydwa wydarzenia mają być platformą umacniania relacji partnerskich w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej. Forum jest wprowadzeniem do Kongresu i zaproszeniem do udziału w katowickim spotkaniu - wskazał.
Słowacki minister gospodarki Tomas Malatinsky podkreślił, że Polska i Słowacja są "skazane" na współpracę. Jak ocenił, mimo wzrostu gospodarczego w jego kraju i przejęcia przez słowacki rząd pakietu rozwiązań stymulujących rozwój, przyszłość gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy będą zależały w dużej mierze od współpracy gospodarek w całym regionie - przede wszystkim w dziedzinie innowacyjnych technologii. W opinii ministra, kluczem jest promowanie nowych projektów biznesowych i stanowienie nowego, lepszego prawa.
Ambasador RP w Bratysławie Tomasz Chłoń ocenił, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej w Europie i na świecie współpraca gospodarcza obu krajów z roku na rok jest coraz lepsza. W ubiegłym roku wymiana handlowa wyniosła około 7 mld euro. Oznacza to, że Polska zajmuje trzecie miejsce na liście partnerów gospodarczych Słowacji. Słowacja jest blisko pierwszej dziesiątki wśród partnerów Polski. Wymiana handlowa Polski ze Słowacją jest podobna jak ze Stanami Zjednoczonymi - mówił ambasador.
Do najważniejszych zadań Chłoń zaliczył budowę nowych połączeń drogowych oraz planowane połączenie gazowe pomiędzy obydwoma krajami, co ma przyczynić się do powstania wspólnego rynku gazowego w Europie Środkowej, łączącego państwa Grupy Wyszehradzkiej. "Polska odda w przyszłym roku gazoport w Świnoujściu, to stworzy warunki do powstania tego rynku. To będzie miało korzystny wpływ na ceny gazu, nasze przedsiębiorstwa będą bardziej konkurencyjne, to także szalenie istotne dla konsumentów, dla społeczeństw" - powiedział ambasador.
Wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Peter Burian przypomniał, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej obydwa kraje utrzymują wzrost gospodarczy. "Polska jest naszym bardzo ważnym partnerem handlowym i jej znaczenie ciągle dla nas rośnie" - potwierdził.
Wyraził przekonanie, że mimo rosnącej wymiany handlowej, potencjał współpracy obydwu krajów ciągle nie jest w pełni wykorzystany. Rysują się nowe wspólne projekty w dziedzinie energetyki oraz infrastruktury kolejowej, drogowej i innowacji, które trzeba koordynować w ramach Grupy Wyszehradzkiej - wskazał.
Także przewodniczący Parlamentu Republiki Słowackiej Pavol Paska podkreślał, że potencjał rozwoju stosunków handlowych jest dużo większy. Wyraził przekonanie, że aby poprawić wymianę handlową, potrzebna jest stabilność polityczna i dobre prawo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.