Czwartek 28 lutego jest ostatnim dniem dla pracodawców, w którym mogą przekazać zatrudnionym informacje o zaliczkach na poczet podatku dochodowego, czyli PIT-11.
Jeśli nie zdąży go przesłać pocztą, to ma prawo do wysłania informacji mailem. PIT-11 zawiera informacje m.in. o pobranych w ciągu roku zaliczkach na podatek dochodowy oraz wysokości przychodu. PIT-11 to także informacja dla pracowników składających w urzędach skarbowych samodzielnie roczne zeznania podatkowe. Pracodawcy, który w terminie nie wysłał PIT-11, grozi grzywna. Jednocześnie taki stan rzeczy nie jest usprawiedliwieniem dla podatnika, który do końca czerwca winien złożyć zeznanie podatkowe. Za brak wysłania PIT-11 do pracownika grozi pracodawcy grzywna.
Pamiętać należy, że pomyłki w wypełnionym "picie" powodują, że zwracany on jest podatnikowi. Oprócz błędów popełnionych w rozliczeniu zobowiązań, podatnicy najczęściej... zapominają o podpisaniu zeznania.
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT od ang. Personal Income Tax, czyli podatek od dochodów osobistych) wprowadzono po raz pierwszy w Polsce ustawą z lipca 1991 r. Dodajmy jednak, że pierwsze prace nad wprowadzeniem takiego podatku rozpoczęto w... 1988 r. Od uchwalenia ustawy o PIT do wejścia jej w życie minęło pół roku, a do pierwszego składania PIT-ów półtora roku. Dzisiejsze opodatkowanie osób fizycznych od dochodów osobistych wywodzi się od rozwiązań XIX-wiecznych przyjętych w Wielkie Brytanii i Prusach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.