Od premiery filmu "Bogactwo z głębi ziemi" rozpoczęła się czwartkowa (21 lutego) gala konkursowa XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Film, który zaprezentowano w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, został zrealizowany z inicjatywy fundacji Bezpieczne górnictwo. Ma on na celu poprawienie wizerunku branży w jej otoczeniu.
W programie gali znalazło się również przedstawienie raportów branżowych oraz wręczenie nagród w konkursach. Raporty dotyczące bezpieczeństwa w kopalniach przedstawił Janusz Malinga, dyrektor Departamentu Warunków Pracy Wyższego Urzędu Górniczego. Natomiast ubiegłoroczne wyniki górnictwa zaprezentował Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.
Z raportu przygotowanego przez ARP wynika, że górnictwo węgla kamiennego w 2012 r. osiągnęło 1,61 mld zł zysku netto, a polskie kopalnie wydobyły w ubiegłym roku 79,2 mln t węgla kamiennego, czyli o 3,5 mln t więcej niż rok wcześniej. W tej wielkości 67,5 mln t stanowił węgiel energetyczny, a 11,7 mln t węgiel koksujący. Zaledwie 1,4 proc. produkcji węgla (1 mln t) przypadło na najmniejsze spółki: ZG Siltech, Eko-Plus i PG Silesia. Sprzedaż surowca, wynosząca w 2012 r. 72 mln t, była niższa niż rok wcześniej o prawie 5,4 proc. Do odbiorców krajowych trafiło 64,6 t surowca, poza granice sprzedano 7,4 mln t.
Największym partnerem górnictwa
była energetyka zawodowa i przemysłowa, która kupiła 37,1 mln t surowca. Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej na bazie węgla kamiennego była niższa niż w 2011 r. o prawie 7 proc. i wyniosła 84,5 Twh.
W ostatnim dniu grudnia 2012 r. na zwałach kopalń zalegało 8,3 mln t węgla. W tej wielkości 7,2 mln t stanowił węgiel energetyczny, a 1,1 mln t węgiel koksujący. Zapasy kopalń były niemal o 6 mln t wyższe niż przed rokiem. Rok do roku wzrosły także - o 700 tys. t - zapasy elektrowni. Na ich zwałach zalegało 7,6 mln t, co odpowiada zapasom na 57 dni.
Nieco ponad 10 mln t (4,9 mln t mniej niż w 2011 r.) wyniósł import węgla do Polski. Zatrudnienie w polskich kopalniach węgla kamiennego zmniejszyło się w ciągu roku o tysiąc pracowników, do 113 256 osób. 78 970 z nich pracowało pod ziemią. Inwestycje w górnictwie pochłonęły w 2012 r. 3,7 mln zł i wobec wcześniejszych o rok wydatków wzrosły o 12 proc.
Wręczenie nagród w konkursach
było jednym z głównych wydarzeń gali, odbywającej się w krakowskim teatrze. Jako Górniczy Sukces 2012 Roku, w kategorii innowacyjność uznano pierwszy w Polsce zautomatyzowany kompleks ścianowy, który został wyprodukowany przez Kopex. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano także Instytutowi Technik Innowacyjnych EMAG oraz Kompanii Węglowej i Głównemu Instytutowi Górnictwa. Za działania na rzecz ekologii uhonorowano Południowy Koncern Węglowy, a wyróżnienia przypadły Kompanii Węglowej i czeladzkiemu oddziałowi Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Górniczą osobowością roku został natomiast prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor GIG, który w tym roku po raz trzeci został wybrany prezydentem Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego.
W imieniu laureatów głos zabrał Andrzej Meder, członek zarządu spółki Kopex, który podziękował organizatorom SEP i kapitule konkursu za przyznane wyróżnienia.
Po wręczeniu nagród w ramach Górniczego Sukcesu Roku przystąpiono do odczytania wyników w konkursach na Najlepszą Kopalnię, Największy Postęp Roku oraz Bezpieczną Kopalnię. Wyniki w dwóch pierwszych kategoriach odczytał prof. Dubiński, który przypomniał według jakich kryteriów oceniane były zakłady górnicze. W konkursie dotyczącym bezpieczeństwa werdykt ogłosił natomiast Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Szef "górniczej policji" również przypomniał kryteria według, których oceniano kopalnie.
Największym zwycięzcą tego wieczoru
była kopalnia Jankowice, która należy do Kompanii Węglowej. Triumfowała ona jako Najlepsza Kopalnia oraz Bezpieczna Kopalnia, a ponadto zajęła trzecie miejsce w kategorii Największy Postęp Roku.
Do grona najlepszych kopalń zaliczono także Ziemowita (Kompania Węglowa) oraz Lubelski Węgiel Bogdankę. Kategorię bezpiecznych kopalń całkowicie zdominowały zakłady należące do Kompanii Węglowej. Do wspomnianych już Jankowic dołączyły bowiem Brzeszcze i Piast. Nagrody odebrali dyrektorzy najbezpieczniejszych kopalń w towarzystwie prezes Kompanii Węglowej Joanny Strzelec-Łobodzińskiej. Po ośmioletniej przerwie uhonorowano również wyniki w zmniejszaniu wypadków przy pracy w kopalniach rud miedzi, przyznając wyróżnienie dla Zakładu Górniczego Lubin KGHM Polska Miedź SA.
- Na 31 kopalń wydobywających węgiel kamienny 15 należy do Kompanii Węglowej SA, świętującej w tym roku 10-lecie działalności. W rankingu wyłaniającym najbezpieczniejsze kopalnie kryteria są jednoznaczne: trzy lata bez wypadków śmiertelnych i ciężkich, liczby wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu, występujące zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia. Biorąc pod uwagę takie wymogi cieszy sukces największego producenta węgla w Europie. Jestem przekonany, że inne kopalnie Kompanii będą brały przykład z liderów, co wydatnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym, które generuje około 90 procent wszystkich wypadków w branży wydobywczej. W ubiegłym roku dla załogi własnej kopalń węgla kamiennego liczba wypadków ogółem zmalała o 7, 5 procenta, a ciężkich urazów było o 40 procent mniej niż rok wcześniej i trzy razy mniej niż w 2009 r. To już trzeci rok z rzędu maleje wypadkowość ogółem Pod tym względem jest lepiej niż zakładaliśmy w naszej wieloletniej strategii, w której wskazujemy pięcioprocentowy próg satysfakcji w każdym kolejnym roku - skomentował wyniki Konkursu Bezpieczna Kopalnia Piotr Litwa, prezes WUG.
W kategorii Największy Postęp Roku
triumfowała natomiast kopalnia Krupiński należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a drugie miejsce zajęły, potraktowane przez jurorów wspólnie, zakłady Południowego Koncernu Węglowego - Sobieski i Janina. Trzecie były Jankowice.
- Skarbem każdego zakładu, każdej firmy jest załoga. Dlatego bardzo dziękuję w imieniu całej załogi kopalni Jankowice za te wyróżnienia i nagrody, które w jej imieniu odebrałem dzisiaj na scenie - powiedział Stanisław Konsek, dyrektor kopalni Jankowice.
Na zakończenie swoje nagrody przyznali organizatorzy SEP. Wyróżnienie dla Złotego Partnera otrzymała Kompania Węglowa. Nagrodę z rąk dr. Jerzego Kickiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego SEP, odebrała prezes KW Joanna Strzelec-Łobodzińska. Gala konkursowa była także doskonała okazją, aby uhonorować zwycięzców Turnieju Wiedzy Górniczej, który w tym roku odbywał się w kopalni Guido w Zabrzu.
Patronem medialnym XXII SEP była Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl.
W galerii: Gala konkursowa XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Kraków, 21 luty 2013 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wielka feta chyba za te niepłacone faktury, jak można z dnia na dzień ogłosić światu zmieniamy reguły gry do tej pory płaciliśmy, ale teraz namyśliliśmy się i nie będziemy płacić w terminie tylko tak ze dwa miesiące później.