Spośród konkursów, cyklicznie ogłaszanych przez Szkołę Eksploatacji Podziemnej i Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, emocjonalnie najbliższy jest mi ten uwydatniający wybitne postacie górnictwa oraz nietuzinkowe osiągnięcia branży w roku konkursowym - wyjaśnia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- Patrząc z tego punktu widzenia, niesłychanie cieszy mnie decyzja kapituły, która zgodnie wskazała na profesora Józefa Dubińskiego jako niekwestionowaną osobowość. Uhonorowaliśmy w ten sposób jednego z najbardziej cenionych ekspertów górnictwa nie tylko w Polsce, ale i w Europie oraz w świecie, którego intelektualny, interdyscyplinarny dorobek służy wszystkim gałęziom polskiego przemysłu wydobywczego. Wskazaliśmy na człowieka, za sprawą którego można być spokojnym o ciągłość rozwoju górniczej kadry naukowej o najwyższych kompetencjach.
Także nagrody i wyróżnienia, nobilitujące górnicze sukcesy w pozostałych konkursowych kategoriach - Innowacyjność i Ekologia - potwierdzają prawdę, że polski przemysł wydobywczy staje się coraz bardziej nowoczesnym, rozwojowym i perspektywicznym, a więc przemysłem doprawdy na miarę XXI wieku. Przy tym rzeczą na pewno wartą odnotowania jest to, że wśród konkursowych laureatów są zarówno przedsiębiorcy górniczy, jak i branżowe jednostki naukowo-badawcze oraz producenci maszyn i urządzeń. Takie rozdanie musi cieszyć, ponieważ oznacza, iż za sprawą unikalnych projektów i rozwiązaniań polskie górnictwo rzeczywiście należy do światowej czołówki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.