Prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa:
- Decyzję kapituły konkursu Górniczy Sukces Roku, umiejscawiającą mnie wśród osobowości tej branży, odbieram oczywiście z wielką satysfakcją. Tym bardziej, że był to dla mnie wybór zupełnie zaskakujący. Otóż, spoglądając wstecz, dotąd takimi niepowtarzalnymi indywidualnościami ogłaszano godne postaci z kręgu menedżerów produkcji. Ja natomiast uosabiam środowisko nauki, toteż wskazanie kapituły odbieram właśnie jako szczególny ukłon wobec nauki górniczej, w tym zwłaszcza wobec Głównego Instytutu Górnictwa. Nasza placówka rozwija kadrę o najwyższych kwalifikacjach. Stworzyliśmy w Instytucie system, który wyławia nadzwyczaj zdolnych ludzi, stwarzając im przejrzystą i szybką - osobiście uważam, że doktorat trzeba robić przed trzydziestką - ścieżkę intelektualnego rozwoju i kariery.
Połączenie merytorycznej pomocy z zestawem nagród składa się na - rzekłbym - cieplarniane wręcz warunki rozwoju młodej kadry, powodując, że Instytutowi obcy jest problem tak zwanej luki pokoleniowej. Osobiście nadzwyczaj identyfikuję się z Głównym Instytutem Górnictwa - gdybym nie był szefem tej firmy, to moje życie biegłoby pewnie zupełnie innymi koleinami - toteż każdy mój sukces odbieram jako i jego osiągnięcie. Rok 2012 w ogóle był dla mnie pod tym względem szczególny. Pod koniec czerwca Senat mojej macierzystej uczelni nadał mi najwyższą akademicką godność - doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej. Otrzymałem ją - to okoliczność przysparzająca mi dodatkowej satysfakcji i radości - jako pierwszy z naukowców Głównego Instytutu Górnictwa. Myślę wreszcie, że dla decyzji konkursowej kapituły nieobojętna była również moja aktywność międzynarodowa. Przypomnę, że już po raz trzeci zostałem wybrany prezydentem Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego.
To funkcja prestiżowa nie tylko w osobistym wymiarze, ponieważ dla górniczego świata jest ona zarazem swoistym, rozpoznawalnym logo polskiego górnictwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.