Wprawdzie spośród konkursów organizowanych przez Szkołę Eksploatacji Podziemnej i Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową starszy jest ten wyłaniający Kopalnię Roku, niemniej nie tylko w emocjonalnym wymiarze górnicze środowisko bez wątpienia przede wszystkim wyczekuje werdyktu kapituły, wskazującej na osoby i firmy, które odniosły Górniczy Sukces Roku.
Dziś te wskazania po raz czwarty zostaną ogłoszone w krakowskiej świątyni sztuki. Nieoficjalnie wiemy już, że miano Osobowości Roku otrzyma prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa. To bodaj najmniej kontrowersyjny wybór spośród czwórki zgłoszonych pretendentów. Po dotychczasowych indywidualnościach z kręgu menedżerów górnictwa, tym razem konkursowa kapituła wskazała na nieprzeciętną postać górniczej nauki, na człowieka - jak zauważa prezes GIPH i jej wiceprzewodniczący Janusz Olszowski - którego intelektualny, interdyscyplinarny dorobek służy wszystkim gałęziom polskiego przemysłu wydobywczego, za sprawą którego można być spokojnym o ciągłość rozwoju górniczej kadry naukowej o najwyższych kompetencjach, a wreszcie na osobowość, będącą swoistą ikoną polskiego górnictwa w Europie i na świecie.
Górniczy Sukces 2012 Roku w kategorii Innowacyjność konkursowa kapituła potwierdzi dziś również w odniesieniu do Kopeksu. Powód: pierwszy w Polsce zautomatyzowany kompleks ścianowy. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymają nadto Instytut Technik Innowacyjnych Emag oraz - wspólnie - Kompania Węglowa i Główny Instytut Górnictwa. Pierwsze z wyróżnień będzie nobilitowało opracowanie mikroprocesorowego układu sterowania, kontroli i monitorowania pracy napędów przekształtnikowych, drugie - ścianowy system obserwacji sejsmologicznej w kopalni Bobrek-Centrum.
Z Sukcesu Roku w kategorii Ekologia będą się cieszyli przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego. W przypadku jaworznickiej spółki uznanie kapituły zyskało wdrożenie nowatorskich technologii ciągłej produkcji granulatów na bazie mułów oraz wytwarzania kruszyw i ich mieszanek na bazie skały płonnej i popiołów. Adresatami wyróżnień w tej kategorii są wreszcie Kompania Węglowa i czeladzki oddział Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W ocenie jurorów pierwszy z laureatów dał ku niemu powody wdrożonym systemem ochrony hydrotechnicznej Wisły, drugi zaś - nowoczesnym rozwiązaniem, wprzęgającym geotermalne ciepło wód kopalnianych do ogrzewania obiektów na powierzchni.
Dominacja rybniczan
Aż trzykrotnie podczas dzisiejszej gali na scenę Teatru im. Juliusza Słowackiego będzie zapraszany dyrektor kopalni Jankowice Stanisław Konsek. W ocenie kapituły - ważącej m.in. rozmiary wydobycia z jednej ściany, wskaźnik natężenia robót przygotowawczych, wydajność oraz jednostkowy koszt produkcji węgla - rybnicki zakład stworzył przesłanki, by uznać go za Najlepszą Kopalnię 2012 Roku. Sukces Jankowic jest tym większy, że zakład jednocześnie uplasował się na trzecim miejscu wśród kopalń, które odnotowały Największy Postęp Roku. Więcej: w innym z konkursów rybniczanie uzyskali też miano Bezpiecznej Kopalni. Po Jankowicach wśród trzech najlepszych kopalń znalazły się także należący do Kompanii Węglowej Ziemowit oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.
Za najbardziej dynamiczną, a więc legitymującą się największym postępem w 2012 r., kapituła uznała należącą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnię Krupiński. Zbliżony sukces, zajmując drugie miejsce w tej konkursowej kategorii, odniosły - traktowane przez jurorów łącznie - dwa zakłady górnicze Południowego Koncernu Węglowego: Sobieski i Janina. Dziś w Krakowie ogłoszeni zostaną również laureaci konkursu Bezpieczna Kopalnia. Obok Szkoły Eksploatacji Podziemnej jego organizatorami są Wyższy Urząd Górniczy oraz Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego.
Bezpieczne tony i metry
W ocenie kopalń pod tym względem wielka kapituła konkursu kieruje się w wyborze tych najbezpieczniejszych kilkoma kryteriami. Brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w trzech ostatnich latach jest tym uwzględnianym na pierwszym miejscu. Nadto porównuje pretendentów do miana Bezpiecznej Kopalni pod względem liczby wypadków lekkich w roku konkursowym, liczby kolejnych dni bez jakiegokolwiek wypadku, zestawienia nasilenia występujących w nich zagrożeń naturalnych oraz rozmiarów zatrudnienia i wydobycia. Po przeanalizowaniu wszystkich tych kryteriów za Bezpieczną Kopalnię 2012 Roku kapituła - jak już sygnalizowaliśmy wcześniej - uznała kopalnię Jankowice. Tuż za nią w rankingu uplasowały się dwa inne zakłady górnicze Kompanii Węglowej, czyli Brzeszcze i Piast. W odrębnej kategorii - Kopalń Rud Miedzi - kapituła wyróżniła dyplomem należące do KGHM Polska Miedź Zakłady Górnicze Lubin.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.