We wtorek, 19 lutego, 57 pracowników kopalni Wujek Ruchu Śląsk spędziło prawie trzy godziny pod ziemią na głębokości 850 metrów w trzech piętrach szoli.
Jak wyjaśnił Wojciech Jaros, kierownik działu Komunikacji Korporacyjnej Katowickiego Holdingu Węglowego, przyczyną awarii było uszkodzenie układu przepięciowego w układzie wzbudzenia maszyny wyciągowej, czyli problem z elektroniką.
Portal górniczy nettg.pl postanowił zasięgnąć opinii eksperta i dowiedzieć się jak zabezpiecza się szole (klatki górniczego wyciągu szybowego) przed takimi zdarzeniami oraz innymi niebezpieczeństwami.
- Bazując na wieloletnim doświadczeniu w projektowaniu wyciągów szybowych możemy stwierdzić, że głównie w Polsce rozwijane są systemy bezpieczeństwa, zapobiegające powstawaniu tego typu awarii - wyjaśnił nam główny konstruktor maszyn wyciągowych spółki Siemag Tecberg Polska (specjalizujacej się w technologii górniczych wyciągów szybowych oraz klimatyzacji kopalń - red.).
Jak dodał, "nowoczesne maszyny wyciągowe zabezpieczane są coraz efektywniej. Stosowanie w pełni redundantnych układów sterowania, wielokanałowych agregatów oraz wysokich współczynników bezpieczeństwa pozwala zmniejszyć ilość zmiennych ryzyka".
- Należy zmierzać w kierunku rozwoju tych technologii, gdyż bezpieczeństwo ludzi zawsze powinno znajdować się na pierwszym miejscu - podkreślił ekspert.
Okazuje się jednak, że rozwiązania popularne w naszym kraju, choć zapewniają bezpieczeństwo, nie są tymi gwarantującymi pracownikom największy komfort w razie awarii.
- Praktycznie każda nowa lub modernizowana maszyna wyciągowa wyposażona jest w system grawitacyjnego opuszczania nadwagi. W innych krajach takie zagrożenia rozwiązywane są poprzez wyposażenie kopalni w samojezdny wyciąg ratowniczy, pozwalający na bezpieczną ewakuację uwięzionych w klatce ludzi. Systemy grawitacyjnego opuszczania nadwagi są znacznie tańsze, jednak nie zabezpieczają wyciągu przed całkowitym unieruchomieniem - wytłumaczył konstruktor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.