16 referatów wygłoszonych podczas sesji przedpołudniowej trzeciego dnia Szkoły Eksploatacji Podziemnej poświęconych było transportowi i odstawie urobku.
Kwestie dotyczące bezpiecznej eksploatacji przenośników taśmowych w podziemnych zakładach górniczych przedstawili Józef Koczwara i Bogdan Perenc z Wyższego Urzędu Górniczego. W referacie przedstawiono aktualny stan prawny w zakresie użytkowania przenośników taśmowych. Zwrócono uwagę na zagadnienia dotyczące jazdy ludzi przenośnikami taśmowymi, a także przedstawiono informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa i analizę wypadków zaistniałych w związku z ich użytkowaniem. Ponadto zasygnalizowano kierunki do podjęcia działań przez przedsiębiorców górniczych i zakłady górnicze, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa związanego ze stosowaniem przenośników taśmowych w ruchu zakładów górniczych.
O tym, że coraz szersze zastosowanie kolejek spągowych i podwieszonych z napędem własnym w systemach transportu przyczyniło się do mechanizacji prac związanych z transportem maszyn i urządzeń, przekonywali przedstawiciele firmy Becker-Warkop.
- Taśmy przenośnikowe stosowane w podziemnych górniczych systemach odstawy urobku powinny spełniać przede wszystkim określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego i ochrony antyelektrostatycznej - przekonywała natomiast prof. Monika Hardygóra z Politechniki Wrocławskiej.
Profesor przedstawiła w referacie podstawowe wymagania i metody badań taśm przenośnikowych przeznaczonych do pracy w wyrobiskach podziemnych, powołując się na właściwe normy i dyrektywy Unii Europejskiej oraz przepisy krajowe. Odniosła się także do aktualnie stosowanego w naszym kraju systemu dopuszczania taśm przenośnikowych do pracy pod ziemią.
O możliwości wykorzystania systemów wizyjnych do oceny stanu taśm przenośnikowych i złączy w kopalniach podziemnych mówił z kolei Ryszard Błażej z Instytutu Górnictwa Politechniki który w swoim referacie omówił prototyp urządzenia do automatycznej, wizualnej identyfikacji uszkodzeń okładek taśmy przenośnikowej i jej obrzeży opracowany w Instytucie Górnictwa Politechniki Wrocławskiej. Urządzenie może być łatwo dostosowane do pracy pod ziemią do wykrywania nie tylko uszkodzeń taśm, ale również monitorowania stanu złączy i zapobiegania rozcięciom wzdłużnym.
W galerii: Trzeci dzień XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Kraków, 20 luty 2013 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.