O przygotowaniach do wyboru wiceprezesa zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego - reprezentanta załogi portal górniczy nettg.pl rozmawia z Andrzejem Rączkowskim, przewodniczącym Komisji Wyborczej KHW.
Na jakim etapie są przygotowania do wyborów przez załogę waszej firmy członka zarządu spółki VIII kadencji?
W czwartek, 21 lutego o piętnastej mija ostateczny termin zgłaszania kandydatów do pełnienia funkcji wiceprezesa do spraw pracy. Nazajutrz komisja będzie rozpatrywała zgłoszone wnioski pod względem formalnej poprawności i wtedy poznamy te kandydatury.
Zanim przejdziemy do kwestii szczegółowych, proszę o wyjaśnienie skąd płynie uprawnienie i przywilej załogi do wybierania członka zarządu?
Wynika ono z ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji oraz - w oparciu o jej postanowienia - ze statutu spółki.
Kto może być elektorem?
Regulamin wyborów precyzuje, że mogą nimi być wszyscy pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego w rozumieniu kodeksu pracy, zatrudnieni w firmie w dniu wyborów. Końcem lutego - zważywszy, że pierwsza tura głosowania jest planowana na początek marca - będzie to około 17500 wyborców. Swoich faworytów wskażą w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym. Podkreślam: pracownik może głosować tylko osobiście. Czynne prawo wyborcze nie przysługuje natomiast osobom, świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
Komu - wiem, że w kontekście czwartkowego (21 lutego) terminu zamknięcia listy jest to już pytanie mocno spóźnione - przysługuje prawo wysuwania kandydatur?
Przede wszystkim mają je społeczne i zawodowe organizacje pracowników...
Indywidualne preferencje są wykluczone?
Nie. Także Kowalski może wysunąć kolegę Malinowskiego. Z tym tylko - ten wymóg dotyczy wszystkich podmiotów, zgłaszających kandydatury - że ów Kowalski musi zgromadzić minimum trzysta podpisów poparcia dla swojego faworyta. Podkreślmy: złożonych imiennie. W świetle tego wymogu wspomnianym organizacjom łatwiej go spełnić.
Jaki będzie wyborczy kalendarz?
Komisja ustaliła, że pierwsza tura wyborów zostanie przeprowadzona w czwartek, 7 marca. O ile zaistnieje konieczność zorganizowania drugiej, to odbędzie się ona także w czwartek - 21 marca.
W jakiej sytuacji konieczna będzie powtórka?
Pierwsza tura doprowadzi do wyboru, kiedy jeden z kandydatów uzyska przynajmniej 50 procent plus jeden ważnie oddanych głosów. W przeciwnej sytuacji w drugiej na kartkach do głosowania znajdą się nazwiska dwóch najsilniejszych kandydatów, którzy w pierwszym rozdaniu zdobyli najwięcej "krzyżyków". Hipotetycznie - to totolotkowa zgoła ewentualność - może ich być więcej w przypadku, gdyby zdarzyło się, że są pretendenci, którzy uzyskali identyczną liczbę głosów.
Jaka będzie wyborcza geografia?
Właściwe głosowanie i obliczanie u siebie jego wyników przeprowadzi sześć zakładowych komisji wyborczych: w Biurze Zarządu, w Centrum Usług Wspólnych oraz w kopalniach Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek. W zakładach górniczych zostaną zorganizowane po co najmniej dwa punkty wyborcze. Zasada - a też obowiązek - jest taka, że wszystkim pracownikom należy zapewnić dogodne warunki do głosowania.
W jakiej porze będą czynne punkty wyborcze?
W Biurze Zarządu i w Centrum Usług Wspólnych - co zrozumiałe w kontekście godzin pracy w obu tych jednostkach - między siódmą a piętnastą. Co do zakładów górniczych rzecz zostanie przesądzona na posiedzeniu komisji w piątek, 22 lutego. Chodzi o to, że porę głosowania musimy dopasować do rotacji zmian, które w każdej z kopalń są nieco odmienne. Ale - sięgając do wcześniejszych doświadczeń - można przyjąć że w tamtejszych punktach wybory zostaną przeprowadzone między piątą rano a dwudziestą trzecią nocą.
Na czym zakończy pracę Komisja Wyborcza KHW?
Na zsumowaniu rezultatów wyborów z protokołów o przebiegu głosowania, jakie napłyną z komisji zakładowych oraz sporządzeniu ostatecznego sprawozdania z obwieszczeniem zwycięzcy. Jego adresatami będą zarząd i rada nadzorcza spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja sie pytam kto rotuje dyrektorów z kopalni na kopalnie? Każda to coraz bardziej zarznięta,a dyrektorzy sie tylko wymieniają miejscem pracy? Gdzie są konsekwencje?!
przepraszam miało być nie wysoko postawionych tylko wysoko opłacanych
czym jest holding ? po co istnieje ? i najważniejsze po co tam jest zatrudnionych aż tylu ludzi tak wysoko postawionych? ja tego nie wiem i oni pewnie też nie:)