Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street przyniosła we wtorek wzrosty, dzięki którym część głównych indeksów jest na najwyższych poziomach od pięciu lat.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,35 proc., do 14.030,18 pkt.
Nasdaq zyskał 0,51 proc. i wyniósł 3.208,43 pkt.
Indeks S&P 500 wzrósł o 0,61 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.529,08 pkt.
Od początku 2013 roku indeksy Dow i S&P 500 zyskały już po 7 proc. S&P 500 zyskiwał przez kolejnych siedem tygodni, chociaż większość z tych zysków była jedynie symboliczna.
"Wielu inwestorów zastanawia się, czy te wzrosty są już na wyczerpaniu i rynkowi potrzebny jest odpoczynek. W ich opinii, spadek do 5 proc. byłby odświeżający, głębsza korekta (5-10 proc.) byłaby zdrowa, a prawdziwa korekta (10 do 20 proc.) może by część przeraziła, ale pozwoliłaby na nowo nakręcić sprężyny w zegarkach" - powiedział Sam Stovall, szef strategów rynkowych z S&P Capital IQ.
Prezydent USA Barack Obama zaapelował we wtorek do Republikanów, by wspólnie z Demokratami przyjęli w Kongresie kompromis ws. redukcji deficytu, który pozwoli uniknąć 1 marca szkodliwych dla gospodarki automatycznych cięć na sumę 85 mld dolarów.
"Zostało już tylko 10 dni. (...) Nie możemy pozwolić na te szkodliwe cięcia; są lepsze sposoby, by zredukować deficyt" - apelował Obama. Przestrzegł, że cięcia są niezwykle szkodliwe dla podnoszącej się po kryzysie gospodarki USA; grożą utratą "kilkuset tysięcy miejsc pracy" i ponownym wzrostem bezrobocia.
1 marca amerykańskiemu budżetowi grożą automatyczne cięcia w wysokości 1,2 biliona dolarów w ciągu 10 lat, w tym 85 mld już w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy. Obejmą wszystkie tzw. nieobligatoryjne wydatki budżetowe, a więc te negocjowane co roku z Kongresem. Wydatki obronne zostaną zredukowane najbardziej, bo aż o 8 proc. (o 46 mld dolarów), a nakłady na rozmaite programy narodowe o 5 proc.
Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) w lutym 2013 r. spadł o 1 pkt i wyniósł 46 punktów. Analitycy oczekiwali indeksu w lutym na poziomie 48 punktów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.