Należąca do PGNiG SA kopania gazu i ropy Lubiatów-Międzychód-Grotów (LMG) zbliża się do maksymalnej mocy produkcyjnej. Dzienne wydobycie przekroczyło 1 tys. ton ropy naftowej.
Zgodnie z harmonogramem, odbiór końcowy kopalni LMG ma zostać przeprowadzony w kwietniu br. Planowane średnie roczne wydobycie gazu ziemnego ze złóż LMG w najbliższych latach to ponad 100 mln m sześc., a ropy naftowej ponad 300 tys. ton.
Rozruch technologiczny rozpoczął się w połowie października 2012 r. W lutym br. produkcja z kopalni LMG osiągnęła poziom jednego tys. ton dziennie.
Pierwsze miesiące pracy nie wykazały negatywnego wpływu kopalni na środowisko.
- W trosce o środowisko naturalne zostały wdrożone najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i systemy nadzorujące - podkreślił wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. finansowych Sławomir Hinc.
Dodał, że należą do nich m.in.: wysokosprawna instalacja odsiarczania gazu, automatyczny system detekcji wycieku na rurociągach przesyłowych, system monitoringu powietrza, zastosowanie na strefach flar z zamkniętą komorą spalania.
- W naszej ocenie obiekt ten ma znikomy wpływ na środowisko - powiedział Hinc.
Budowa kopalni LMG to jedna z największych inwestycji PGNiG w ostatnich latach, koszt wyniósł 1,7 mld zł brutto.
Tamtejsze złoża należą do największych w Polsce; udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą 7,25 mln ton, a udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.