Kryzys odmieniany przez wszystkie przypadki był pojęciem, które dominowało we wszystkich wystąpieniach sesji plenarnej XXII. Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Prelegenci nie koncentrowali się jednak na narzekaniu na trudną sytuację górnictwa, ale starali się wskazać, że spowolnienie gospodarcze może być okresem, w którym łatwiej przeprowadza się projekty restrukturyzacyjne. A czasem bywa też doskonałym impulsem, by zrobić dwa kroki do przodu.
- Sesja plenarna jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym wydarzeniem konferencji. Otrzymają tu państwo wiedzę o kluczowych problemach dzisiejszego górnictwa - przywitał zgromadzonych w sali konferencyjnej krakowskiego hotelu Qubus prof. Józef Dubiński, prowadzący pierwszą część sesji.
O tym, że Kompania Węglowa wyrosła z kryzysu i dlatego oswojona jest z problemami przekonywała prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska. Pani prezes wskazała, że program antykryzysowy realizowany przez spółkę od września 2011 roku, zakładający racjonalizację kosztów i dostosowaniu poziomu produkcji do potrzeb rynku, przynosi wymierne korzyści. Kompania Węglowa (po 11 miesiącach 2012 roku) była firmą produkującą o 6,5 proc. taniej niż górnictwo ogółem i stała się tym samym najtańszym producentem węgla na Śląsku. Receptą na dalsze obniżanie kosztów i zagospodarowanie nadwyżek węgla są dwie klucze inwestycje spółki: budowa elektrowni opalanej węglem kamiennym w Woli i budowa kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.
O tym jak z sytuacją kryzysową radzi sobie firma globalna mówił Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź. W jego opinii przejęcie Quadra FNX pozwoliło spółce nie tylko na rozwój bazy zasobowej, ale także na poprawę efektywności i dywersyfikację źródeł przychodu.
Analizę obecnej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej w odniesieniu do kryzysu z 2009 roku przedstawił wiceprezes JSW Andrzej Tor, który stwierdził w podsumowaniu swojego referatu, że obecny kryzys jest dla spółki zarówno zagrożeniem jak i szansą.
W drugiej części sesji plenarnej teoretyczne ujęcie zarządzania sytuacją kryzysową przedstawili Jacek Korski z Famuru i Andrzej Najgebauer z Wojskowej Akademii Technicznej. Drugi z prelegentów zaprezentował możliwości wykorzystania w kopalniach informatycznych systemów zarządzania kryzysowego. Poddał też pomysł, aby proces zarządzania wspomóc poprzez wprowadzenie gier kierowniczych na wysokim poziomie. Urszula Ozga Blaschke oraz Urszula Lorenz z IGSMiE PAN przedstawiły wszechstronną analizę sytuacji na światowym rynku węgla kamiennego, a Rafał Czechowski z firmy IMAGO PR pokazał w jaki sposób wyobrażenia kształtują rzeczywistość na przykładzie relacjonowania przez strony konfliktu strajku w kopalni Budryk.
W galerii: sesja plenarna XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. 18 luty 2012 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.