Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa znany również jako SK Bank zawitał na Śląsk. W sobotę (16 lutego) w Katowicach uroczyście otwarto placówkę banku przy ulicy Kościuszki. Instytucja ta ma bogatą historię, która sięga 1926 r. Wówczas w Wołominie powstała Kasa Rzemieślnicza spółdzielnia, a jej założycielem był ks. Jan Golędzinowski.
Na uroczystym otwarciu nowej placówki obecni byli m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna oraz reprezentanci śląskiego biznesu, instytucji finansowych i przedstawiciele organizacji społecznych.
Gości przybyłych pod adres Kościuszki 23 przywitali prezes zarządu SK Banku Jan Bajno oraz wiceprezes Elżbieta Kubuj.
- Jesteśmy jednym z największych banków spółdzielczych w Polsce. Mówimy drugi, trzeci, ale w każdym razie na pewno jesteśmy na pudle. To co osiągnęliśmy, osiągnęliśmy własnym wysiłkiem. (...). Na początku zatrudnionych było 11 osób włącznie ze mną, teraz mamy już ponad 270 pracowników. Coś dla Polski robimy - mówił prezes Bajno, który podkreślił jak duże znaczenie dla SK Banku ma przeszłość.
- Staramy się kultywować tradycje, a jednocześnie być bankiem nowoczesnym. Nasza tradycja jest piękna, a nasi założyciele powiedzieli: "Zakładamy Kasę Rzemieślniczą spółdzielnie w celu dźwigania polskiego rzemiosła i kupiectwa, obrony swoich interesów gospodarczych i rozwoju miasta Wołomin". Dzisiaj mówimy takim językiem: "w celu dźwigania polskiej przedsiębiorczości, wspierania jej działalności i wspierania różnych środowisk wszędzie tam, gdzie działają nasze placówki".
Prezes SK banku przedstawił także filozofię działania spółki.
- Dla nas nie jest najważniejszy zysk, jak to bywa w komercji. Jest on konieczny dla rozwoju, ale istotna jest umiejętność dzielenia się z zyskiem ze środowiskiem, w którym się działa - stwierdził prezes Bujno, który zaznaczył, że SK Bank jest jedynym bankiem spółdzielczym, który uzyskał tytuł firmy wiarygodnej finansowo.
Dalszą część uroczystości poprowadziła wiceprezes Elżbieta Kubuj, która zaznaczyła, że SK Bank ma duże plany w zakresie rozwoju swojej sieci na Górnym Śląsku. - Początkowo chcieliśmy rozwinąć swoją sieć w Wielkopolsce, do czego namawiali nas klienci. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się na Katowice i Śląsk, gdzie będziemy dalej się rozwijać - podkreśliła wiceprezes.
Słuszność tej decyzji potwierdzili w swoich przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych, którzy podkreślali, że solą śląskiej ziemi jest rzemiosło i przemysł, które widać w rozwijającym się sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
Punktem kulminacyjnym otwarcia nowej placówki było przecięcie trójkolorowej wstęgi. Honor ten przypadł przedstawicielom zarządu, rady nadzorczej i szefowej nowego oddziału SK Banku oraz wicemarszałkowi Kleszczewskiemu i wiceprezydent Siejnie.
Na zakończenie części oficjalniej nowa placówka została pobłogosławiona i poświęcona.
W galerii: otwarcie placówki SK Banku w Katowicach. 16 luty 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.