Ponad 96 proc. uczestników referendum w Tauron Dystrybucja Obszar Kraków opowiedziało się za generalnym strajkiem solidarnościowym - poinformowała Barbara Stefaniak-Gnyp, wiceprzewodnicząca Solidarności w spółce. Frekwencja wyniosła blisko 78 proc.
- Na wysoką frekwencję i taki wynik głosowania złożyło się kilka czynników. Szczególnie istotny dla pracowników jest postulat dotyczący ochrony miejsc pracy. Ludzie po prostu boją się, że ją stracą. Widzą też do czego doprowadza sprzedawanie miejsc pracy, bo tak określamy to, czym w istocie są tzw. programy dobrowolnych odejść. Równolegle obserwujemy, jak w naszym kraju narasta problem umów śmieciowych. Ograniczenie ich stosowania to przecież jeden z postulatów akcji - mówi Barbara Stefaniak-Gnyp.
Podczas referendum prowadzano też zbiórkę podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE". Ochrona przemysłu i mieszkańców naszego kraju przed skutkami pakietu to jeden z postulatów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjni-Strajkowego. - Informowaliśmy pracowników o skutkach pakietu. Mają świadomość, jak one są groźne nie tylko dla zakładów energochłonnych, ale dla każdego Kowalskiego, również dla nich. My też przecież jesteśmy odbiorcami energii - dodaje wiceprzewodnicząca.
Trwają głosowania w zakładach w pozostałych obszarach spółki Tauron Dystrubucja: w gliwickim (dawny Vattenfall) i wrocławskim. W zakładach energetycznych Tauron Dystrybucja Obszar Kraków pracuje blisko 5 800, w sumie cała spółka zatrudnia 12 000 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.