W 2012 roku Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczyła na inwestycje 1,8 mld zł. Jak powiedział w rozmowie z portalem nettg.pl Jarosław Zagórowski, prezes JSW, tegoroczny poziom nakładów inwestycyjnych będzie porównywalny.
Według słów prezesa plany techniczne Jastrzębskiej Spółki Węglowej na rok 2013 zakładają pesymistyczny wariant rozwoju sytuacji rynkowej.
- Tworzyliśmy je w trudnym okresie, w czwartym kwartale ubiegłego roku. Mimo spadku cen plan przewiduje realizację wszystkich inwestycji strategicznych w takim tempie, jak zakładano pierwotnie - powiedział Zagórowski.
Prezes wyjaśniał, że w części górniczej inwestycje są niezbędne, bowiem stanowią o przyszłości całej Grupy JSW. Wśród najważniejszych przedsięwzięć znajdują się rozbudowa kopalni Borynia - Zofiówka - Jastrzębie przez udostępnienie złóż Bzie-Dębina 2 Zachód i Bzie-Dębina 1 Zachód, budowa poziomu 1080 w kopalni Borynia - Zofiówka - Jastrzębie ruch Zofiówka, udostępnienie złoża Pawłowice 1 i budowa poziomu 1000 w kopalni Pniówek, udostępnienie pokładów w partii E i partii Zgoń w kopalni Krupiński oraz części zasobów złoża Żory-Suszec oraz budowa poziomu 1290 w kopalni Budryk.
Ograniczane, do prac przygotowawczych, będą natomiast inwestycje dotyczące części koksowniczej Grupy.
- Przed nami w najbliższych latach odbudowa dwóch baterii koksowniczych w koksowniach Przyjaźń i Wałbrzych, ale te inwestycje zostaną uruchomione, gdy poczujemy, że jest mocny impuls rynkowy - tłumaczył Zagórowski.
Inaczej wygląda za to sytuacja jeśli chodzi o inwestycje w części energetycznej Grupy. Niezbyt duże przedsięwzięcia, realizowane w oparciu o metan i gaz koksowniczy, są trakcie realizacji. Zaawansowana jest budowa jednostki funkcjonującej w oparciu o gaz koksowniczy w koksowni Przyjaźń, w przygotowaniu jest natomiast odbudowa jednostki przy kopalni Zofiówka.
- Jesteśmy w trakcie weryfikowania założeń do tej inwestycji, bowiem mocno zmieniły się ceny energii elektrycznej. Energetyka jest dla nas priorytetem, ponieważ według różnych analiz tego, co niesie prawo europejskie, w roku 2016 będą musiały być wyłączone moce energetyczne, które mają bardzo niską sprawność (do tej grupy należy EC Zofiówka - przyp. red.). JSW zużywa znaczne ilości energii elektrycznej, w przyszłości chce być samowystarczalna, ale obawiamy się także, że w przyszłości w Polsce mogą występować kryzysy energetyczne, bowiem energetyka nie realizuje większości zapowiadanych inwestycji - argumentował prezes JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.