Prowadzenie eksploatacji na coraz większych głębokościach wiąże się z występowaniem coraz trudniejszych warunków geologicznych. Skutki takiej sytuacji najbardziej uwidaczniają się w wyrobiskach korytarzowych w postaci deformacji obudowy, pociągającej za sobą problemy z utrzymaniem prawidłowych gabarytów wyrobisk.
Do zabezpieczenia tych wyrobisk w kopalniach węgla kamiennego stosowana jest powszechnie stalowa obudowa podatna, a w zależności od wymagań przedsiębiorca może wybrać odpowiadający mu kształt - zarys odrzwi.
Praktyka pokazała jednak, że często zachodzi potrzeba, by odrzwia te po początkowym okresie dostosowania się do obciążeń zwiększyły swoją nośność i nieco się usztywniły.
W Głównym Instytucie Górnictwa w ramach prac statutowych zrealizowanych w 2012 r. przygotowana została dokumentacja konstrukcyjna obudowy o zmiennej podatności. W początkowym okresie odrzwia pracują jako podatne (typowa obudowa ŁP), a po wystąpieniu pewnej wielkości zsuwów w złączach następuje ich usztywnienie i zmniejszenie podatności. Taki efekt uzyskano dzięki instalowaniu strzemion oporowych, montowanych w pewnej odległości od zakładki. W ramach pracy wykonane zostały niezbędne analizy wytrzymałościowe oraz badania dołowe. Prace nad udoskonaleniem konstrukcji elementów obudowy oraz materiałów, z jakich jest wykonywana, są ważnym elementem poprawy stanu bezpieczeństwa pracy w kopalniach podziemnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
potrzebne rozwiązanie , które zwiększy bezpieczeństwo , niewielka zmiana technologiczna ale efekt znaczący