Wstępne badania wskazują, że rynek gazu byłby zainteresowany m.in. zwiększeniem mocy powstającego w Świnoujściu terminala LNG. Oficjalne wyniki badań zleconych przez inwestora terminala, spółkę Polskie LNG, mają być znane jeszcze w lutym.
Polskie LNG prowadziło na przełomie 2012 i 2013 roku badanie rynku, tzw. market screening. Jego celem było pozyskanie informacji na temat potencjalnego zapotrzebowania rynku na dodatkowe usługi, które mogą być świadczone w terminalu LNG w Świnoujściu przez Polskie LNG - poinformował rzecznik spółki Maciej Mazur.
- Wstępne wyniki badania rynku jednoznacznie wskazują na zapotrzebowanie rynku na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu, w tym zwiększenie mocy regazyfikacji i świadczenie dodatkowych usług - dodał.
Usługi te miałyby polegać głównie na przeładunku LNG (gaz w postaci ciekłej) na cysterny samochodowe i cysterny kolejowe, bunkrowaniu statków paliwem LNG, przeładunku LNG na mniejsze jednostki pływające oraz usługę magazynowania LNG w terminalu w latach 2015-2029.
Zapotrzebowanie na przeładunek zgłosiły przede wszystkim spółki obrotu gazem oraz operatorzy istniejących, jak i budowanych oraz projektowanych instalacji LNG.
Terminal w Świnoujściu może być wykorzystywany na potrzeby zaopatrywania instalacji LNG w rejonie Morza Bałtyckiego. W takim przypadku operatorzy terminali satelitarnych byliby klientami Polskiego LNG i mogliby wykorzystywać LNG dostarczane do Świnoujścia na potrzeby realizowania dostaw do terminali satelitarnych - wyjaśnił rzecznik.
Polskie LNG S.A. jest spółką celową powołaną w 2007 roku do budowy terminalu LNG w Świnoujściu, czyli instalacji do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.
W pierwszym etapie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na surowiec, możliwe będzie zwiększenie zdolności regazyfikacyjnej do 7,5 mld m sześć., co stanowi około 50 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Obecnie nasz kraj zużywa ok. 14 mld m sześc. gazu rocznie.
Gazoport ma ruszyć w 2014 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.