Na połowę tego roku PKP SA przygotowują sprzedaż zaniedbanego biurowca dawnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w centrum Katowic. W ub. roku wygasła umowa, na podstawie której obiekt miał rozbudować międzynarodowy inwestor na rynku nieruchomości.
Chodzi o pochodzący z początku lat 70. 18-kondygnacyjny biurowiec, położony w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego "Spodka" i ronda im. gen. J. Ziętka. Budynek ma 72 m wysokości i powierzchnię użytkową ponad 17,2 tys. m kw. Twórca jego projektu Jerzy Gottfried był również autorem m.in. hali "Kapelusz" w Parku Śląskim i współautorem gmachu b. Okręgowej Rady Związków Zawodowych (obecnie urząd marszałkowski) w Katowicach.
- Przygotowujemy tę nieruchomość do sprzedaży. Planujemy przetarg w połowie 2013 r. Jednocześnie mamy świadomość aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w Katowicach i nasze plany będą elastycznie do niej dostosowane - informuje Paulina Jankowska z departamentu marketingu PKP SA. - Chyba nie ma osoby, która nie znałaby położenia katowickiego +Spodka+. Wartość lokalizacji ma tu bardzo duże znaczenie. Nie chcemy zatem oddawać nieruchomości za przysłowiową złotówkę - zastrzegła przedstawicielka spółki.
Koleje zamierzają sprzedać budynek samodzielnie w jednym przetargu. Deklarują jednak gotowość uelastycznienia się do potrzeb rynku i możliwość zmiany planów.
Przed kilkoma laty przedstawiciele PKP i należącej do amerykańskiego dewelopera firmy Hines Polska zawarli umowę, zgodnie z którą partner kolejarzy miał przebudować i rozbudować zaniedbany biurowiec.
Według pierwotnych planów na działce PKP w pobliżu "Spodka" miała powstać nowa wieża biurowa o łącznej powierzchni do wynajęcia ok. 41 tys. m kw. Stojący już na niej budynek miał natomiast zostać poddany modernizacji, by uzyskać powierzchnię do wynajęcia ok. 23 tys. m kw.
Istniejący biurowiec miał być podwyższony o cztery piętra i rozbudowany w poziomie. Oba sąsiadujące ze sobą biurowce miały mieć standard tzw. klasy A. Autorem ich koncepcji architektonicznej był światowej sławy architekt Helmut Jahn, projektant m.in. Sony Center w Berlinie, siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli czy One Liberty Place w Filadelfii.
Po kilku zmianach zakresu planowanej inwestycji, ostatecznie umowa z Hines Polska, zgodnie z jej zapisami, wygasła z końcem czerwca ub. roku. W 2011 r. z budynku wyprowadziły się ostatnie spółki, które zajmowały tam pomieszczenia.
Budynek dawnej DOKP w Katowicach położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie tworzonego w Katowicach tzw. kwartału kultury. Na terenie dawnej kopalni "Katowice" powstają tam trzy nowe, prestiżowe obiekty: nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Międzynarodowe Centrum Kongresowe z wielofunkcyjną salą o powierzchni 10 tys. m kw. oraz nowa, podziemna siedziba Muzeum Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.