W okolicach Góry Kościernickiej w Gminie Białogard (woj. zachodniopomorskie) stanęły dwie turbiny wiatrowe. Każda z nich już wkrótce będzie wytwarzała prąd o mocy 2,5 MW. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 - poinformowała portal górniczy nettg.pl Kamila Jankowska z Smart Media Sp. z o.o.
Inwestorem odpowiedzialnym za powstanie elektrowni jest firma Contino Białogard Sp. z o. o. należąca do Contino Wind Group.
Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2012 r. W pierwszej kolejności powstały drogi dojazdowe do obu turbin.
- Pod koniec października, dzięki sprzyjającej pogodzie, zabetonowano fundamenty. W połowie listopada zakończył się montaż linii średniego napięcia. Następnie inwestor dokonał przebudowy dwóch rond w Białogardzie, które znajdowały się na trasie przejazdu elementów składowych turbin. Ze względu na ich gabaryty, konieczne było poszerzenie skrzyżowań. W ciągu najbliższych dwóch tygodni inwestor przywróci do pierwotnego stanu infrastrukturę naruszoną podczas transportu. W ostatnim tygodniu stycznia, kiedy wszystkie komponenty były już na miejscu, rozpoczął się montaż wiatraków - wyjaśnia Kamila Jankowska.
W pierwszej kolejności na fundamencie, z pomocą dwóch ponad stumetrowych dźwigów, montowane były poszczególne sekcje wieży. Następnie na szczycie umieszczono gondolę, która stanowi serce turbiny, gdyż to w niej znajduje się generator, przekształcający energię wiatru na energię elektryczną, przesyłaną dalej za pośrednictwem infrastruktury elektroenergetycznej do odbiorców końcowych. Najbardziej spektakularnym momentem montażu było wznoszenie rotora. Trzy łopaty zostały najpierw skompletowane na ziemi z piastą wirnika, a następnie uniesione na wysokość 100 m i połączone z wieżą.
W ciągu najbliższych tygodni maszyny będą przygotowywane do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Rozruch technologiczny turbin rozpocznie się pod koniec lutego, a prąd do sieci popłynie już w marcu. Z tytułu podatku od nieruchomości od lokalizacji dwóch turbin do budżetów Miasta i Gminy Białogard co roku wpływać będzie kwota 200 000 zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.