Kompania Węglowa rozstrzygnęła przetarg na wykonanie odwiertów badawczych, których celem będzie rozpoznanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów w powiecie chełmskim na Lubelszczyźnie - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe spółki. Wiercenia wykona Śląskie Towarzystwo Wiertnicze "Dalbis".
6 lutego br. w Chełmie gościł Marek Uszko, wiceprezes KW wraz ze współpracownikami. Delegacja Kompanii Węglowej spotkała się z przedstawicielami miejscowych władz samorządowych, którzy zadeklarowali pełną pomoc w przygotowaniu prac wiertniczych.
- Wybraliśmy firmę, która na zlecenie Kompanii Węglowej wykona 8 otworów, ustaliliśmy ich lokalizację i uzgodniliśmy z właścicielami nieruchomości kwestie techniczne - poinformował Marek Uszko.
- Oceniamy, że za około 2 lata będziemy dysponowali pełną dokumentację geologiczną, która będzie podstawą do utworzenia projektów zagospodarowania złoża i wystąpienia o koncesję na eksploatację - dodał wiceprezes.
Paweł Ciechan, starosta gminy Chełm stwierdził, że budowa kopalni to ogromna szansa dla regionu.
- Nasz powiat boryka się z bardzo dużym bezrobociem i migracją ludzi za chlebem. Utworzenie nowych miejsc pracy pozwoli pełną piersią oddychać gospodarce regionu, zapewni lepszy byt mieszkańców - mówił starosta.
Ogromne znaczenie inwestycji podkreślał także Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny.
- Od początku widzimy dla tego rejonu szansę by tutaj przełamać marazm ekonomiczny. Zdajemy sobie sprawę, że jest to działalność inwazyjna, ale patrząc pod kątem przyszłości jest to element, który spowoduje, że będzie to koło zamachowe nie tylko dla naszej gminy. Ściskamy kciuki, żeby to wszystko wyszło. - mówił wójt.
W październiku 2012 r. Kompania otrzymała koncesję resortu środowiska na rozpoznanie tego złoża. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla.
Koncesję wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim.
Firma Dalbis wykona 8 odwiertów o głębokości od 820 do 965 metrów, o łącznej długości ponad 7 kilometrów. Wyniki wierceń dadzą podstawy opracowania dokładnego profilu geologicznego złoża. Wykonywanie odwiertów rozpocznie się wiosną, najpóźniej w kwietniu 2013 r. Prace badawcze potrwają maksymalnie dwa lata. Ich wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy na tym terenie kopalni.
W galerii: Wizyta przedstawicieli Kompanii Węglowej na Lubelszczyźnie. 6 luty 2013 r. (zdjęcia: Kompania Węglowa SA)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.