Komisja Europejska zapowiada wzmożone wysiłki mające na celu walkę z fałszerzami europejskiej waluty. Jak poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Komisji Europejskiej w Warszawie, na całym świecie w obiegu znajdują się banknoty euro o wartości 913 mld euro oraz monety o wartości 16 mld euro.
"Euro i inne waluty nadal pozostają celem grup przestępczych, zajmujących się fałszowaniem pieniędzy. Od dnia wprowadzenia euro w 2002 r. jego podrabianie spowodowało straty finansowe w wysokości co najmniej 500 mln euro. Taką sumę możemy przyjąć na podstawie przypadków przechwytywania co roku znacznych ilości fałszywych banknotów i monet euro oraz ciągłego likwidowania nielegalnych drukarni i mennic na terenie UE i poza nią.
Oznacza to, że obecnie obowiązujące środki przeciwko fałszerzom są niewystarczające; dlatego też potrzebujemy skuteczniejszej ochrony euro na poziomie europejskim. Tylko w drugiej połowie 2012 r. z obiegu wycofano 280 tys. podrobionych banknotów euro" - czytamy w komunikacie.
Według najnowszych danych Europejskiego Banku Centralnego, najczęściej fałszowane są banknoty o nominale 20 i 50 euro. Większość (97,5 proc.) falsyfikatów odzyskanych w drugiej połowie 2012 r. przechwycono w krajach strefy euro, natomiast tylko 2 proc. w państwach członkowskich UE nienależących do strefy i zaledwie 0,5 proc. w innych krajach świata.
Będąca przedmiotem wniosku dyrektywa zastępuje decyzję ramową Rady 2000/383/JHA w sprawie zwiększenia ochrony przed fałszowaniem w związku z wprowadzeniem euro poprzez zastosowanie sankcji karnych i innych. W nowej dyrektywie utrzymano większość postanowień decyzji ramowej (szczególnie jeżeli chodzi o definicje poszczególnych wykroczeń i przestępstw), uwzględniając nowe przepisy wprowadzone na mocy traktatu lizbońskiego, które wzmocniły zdolność UE w zakresie zwalczania fałszerstw, przyznając jej kompetencje stanowienia przepisów w dziedzinie prawa karnego. Zgodnie z Konwencją międzynarodową o zwalczaniu fałszowania pieniędzy z 1929 r. (konwencja genewska), wzmożona ochrona powinna mieć zastosowanie również do pozostałych walut. Dyrektywa uzupełnia przepisy konwencji genewskiej i ułatwia jej zastosowanie w krajach Unii Europejskiej.
10 stycznia 2013 r. Europejski Bank Centralny opublikował wzór nowego banknotu o nominale 5 euro. Ten nowy banknot jest pierwszym, który zostanie wydany w ramach serii "Europa", i zostanie wprowadzony do obiegu w strefie euro 2 maja 2013 r. Od chwili wejścia do obiegu w 2002 r. banknoty i monety euro stały się widocznym symbolem integracji europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.