Jak informowaliśmy na portalu górniczym nettg.pl, w poniedziałek (28 stycznia) w Kopalni Murcki-Staszic ruch Staszic na poziomie 900 nastąpił niespodziewany wypływ metanu i jego zapalenie. Ściana 2bS, w rejonie której doszło do zdarzenia, została zatrzymana. W piątek (1 lutego)w trybie pilnym zebrała się Komisja ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, która debatowała nad przyszłością fedrunku w kopalni. O jej ustaleniach poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.
W wyniku oględzin miejsca zapalenia metanu dyrektor OUG w Katowicach nakazał wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej dalszej eksploatacji pokładu 510/III ścianą 2b-S na poziomie 900 m do czasu uzyskania:
• pozytywnej opinii Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, w zakresie możliwości dalszego bezpiecznego prowadzenia robót w warunkach zagrożeń naturalnych, występujących w rejonie, a przede wszystkim metanowego, przy uwzględnieniu zaistniałego zapalenia metanu,
• zezwolenia dyrektora OUG w Katowicach na oddanie ściany 2b-S.
Dyrektor OUG w Katowicach stwierdził w uzasadnieniu decyzji, że w materiałach niezbędnych do wydania opinii przez Komisję należy uwzględnić między innymi:
• zweryfikowane zasady doboru środków zabezpieczających przed zapłonem metanu przy urabianiu zwięzłych skał kombajnem, na podstawie aktualnych badań skał stropowych w rejonie ściany, wykonanych przez rzeczoznawcę,
• profilaktykę wykluczającą możliwość zapalenia metanu w ścianie od ewentualnego pożaru w jej zrobach,
• prawidłowość doboru maszyn i urządzeń zainstalowanych w ścianie w zakresie wykluczenia możliwości powstania iskier mechanicznych zapalających metan.
Zarząd KHW przygotował dokumentację niezbędną do uzyskania opinii ekspertów. Komisja jednogłośnie zaopiniowała wniosek o w sprawie dalszego, bezpiecznego prowadzania robót w ścianie 2b-S w pokładzie 510 Ruchu Staszic, w warunkach zagrożeń naturalnych występujących w rejonie, a przede wszystkim zagrożenia metanowego przy uwzględnieniu zapalenia metanu. Podstawą decyzji była pozytywna ocena zaproponowanych przez KHW rozwiązań profilaktycznych.
Komisja zaleciła:
• systematyczne sprawdzanie liczebności i stanu technicznego noży skrawających w kombajnie;
• prowadzenie obserwacji stropu dla wyeliminowania możliwości urabiania skał o dużej skłonności do iskrzenia oraz zastosowania dodatkowego systemu zraszania na kombajnie;
• czyste wybieranie złoża bez pozostawiania łaty węglowej poza uzasadnionymi przypadkami.
Komisja uznała, że w przypadku braku realizacji ustaleń należy wstrzymać urabianie kombajnem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.