4-procentowy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku 2013 realizowany poprzez podwyżkę stawek płacy zasadniczej o 7 procent - to główny punkt porozumienia płacowego zawartego w Lubelskim Węglu (LW) Bogdanka - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez górniczą Solidarność.
Negocjacje strony społecznej z zarządem spółki trwały od początku grudnia. Zarząd nie zgadzał się na jakikolwiek wzrost wynagrodzeń, strona społeczna chciała 8 procent. Po trzech spotkaniach wypracowano kompromis możliwy do przyjęcia dla obydwu stron. Ostatecznie porozumienie podpisano w pierwszej połowie stycznia.
- Po wstępnej wymianie stanowisk zarząd spółki stwierdził, że nie ma szans na podwyżki. W trakcie kolejnych spotkań postawa kierownictwa się zmieniała, my natomiast podeszliśmy ze zrozumieniem do obaw pracodawcy dotyczących możliwego spadku zapotrzebowania na węgiel i zmniejszenia wpływów z jego sprzedaży. Wystarczy popatrzeć, co się dzieje na Śląsku, ile tam węgla leży, którego kopalnie nie mogą sprzedać - komentuje Czesław Brzyski, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność LW Bogdanka
- Ostatecznie przyjęliśmy wariant zaproponowany przez prowadzącą rozmowy wiceprezes do spraw ekonomiczno-finansowych panią Krystynę Borkowską czyli 4 procent podwyżki w stosunku do wskaźnika zrealizowanego za rok ubiegły - podsumowuje.
Porozumienie zaakceptowały cztery zakładowe organizacje związkowe działające w Bogdance: NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce, Zwiąek Zawodowy Kadra i Związek Zawodowy Przeróbka.
Oprócz wysokości wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w porozumieniu pojawił się punkt o dodatkowym odpisie na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych z przeznaczeniem na dofinansowanie wypoczynku indywidualnego w kwocie 7 mln zł.
Ustalono też, że treść wynegocjowanego porozumienia zostanie zapisana w Zakładowej Umowie Zbiorowej Pracy dla LW Bogdanka, a po zakończeniu pierwszego półrocza 2013 roku strony ocenią stopień realizacji porozumienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.