- Zwiększenie ekspansji zagranicznej wśród producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz kontynuacja nakładów inwestycyjnych w polskich kopalniach uchronią krajowe zaplecze górnictwa przed trwającą w Europie dekoniunkturą - uważa Ireneusz Tomecki, wiceprezes Famuru.
- Gwarancją sukcesu dla sektora w roku 2013 będzie także konsekwentne wdrażanie strategii opartych na skutecznym zarządzaniu. Wierzymy, że dla Famuru będzie to kolejny dobry rok, który przyniesie dalsze umacnianie pozycji na międzynarodowych rynkach zbytu - dodaje wiceprezes Tomecki, który zauważa, że mijający rok 2012 był pod wieloma względami dobrym okresem dla polskiego górnictwa, a producenci węgla zainwestowali duże środki w nowoczesne maszyny zwiększające efektywność wydobycia oraz w poprawę bezpieczeństwa pracy górników.
- Inwestycje w polskich kopalniach oraz zdecydowane większe wpływy ze sprzedaży eksportowej zadecydowały o osiągnięciu bardzo dobrych wyników finansowych przez spółki z zaplecza górnictwa, w tym Famur. Po trzech zakończonych kwartałach 2012 roku wypracowaliśmy przychody ze sprzedaży w wysokości ponad miliarda złotych, czyli o 85 proc. więcej wobec 2011 roku. Dobre wyniki, oprócz wspomnianych wyżej inwestycji spółek węglowych, to także efekt naszych wieloletnich działań: rozwoju własnej technologii, prac badawczo-rozwojowych, dotychczasowych akwizycji oraz inwestycji w zaplecze produkcyjne - zaznacza wiceprezes, który prognozuje, że w 2013 r. najważniejszy dla producentów maszyn i urządzeń górniczych będzie dalszy wzrost sprzedaży eksportowej.
- Sprzedaż zagraniczna powinna pomóc w utrzymaniu dobrych wyników finansowych, dlatego Famur kładzie duży nacisk na ekspansję na światowych rynkach. Obecnie prowadzimy działalność na terenie Unii Europejskiej, w Rosji, Meksyku, Kazachstanie, na Ukrainie oraz w Indiach, Indonezji, Argentynie, Bośni i Hercegowinie i wielu innych krajach. Tylko w pierwszym półroczu 2012 roku zrealizowaliśmy kontrakt dla czeskiego OKD, obecnie finalizujemy dostawy kompleksów do Meksyku, Kazachstanu i Rosji. Szukamy również nowych rynków dla rozwoju. Stałe poszerzanie obecności na międzynarodowych targach i budowanie dobrych relacji z zagranicznymi spółkami węglowymi jest rynkową koniecznością. Firmy mające aspiracje do działań międzynarodowych nie powinny ograniczać się jedynie do prezentowania oferty dla krajowego górnictwa. Chcemy budować globalną markę i widzimy takie aspiracje również u innych producentów z branży. Stawiamy więc, że hasłem przewodnim roku 2013 dla zaplecza górnictwa będzie czynna ekspansja zagraniczna autorskich technologii - mówi Tomecki, który nie zapomina w swojej prognozie o rynku krajowym.
- Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że unowocześnienie parku maszynowego w polskich kopalniach to długotrwały proces, dlatego oprócz sprzedaży eksportowej, nadal koncentrujemy się na produkcji dla krajowych kontrahentów. Konieczne jest kontynuowanie procesów inwestycyjnych w polskich kopalniach, co potwierdzają plany Ministerstwa Gospodarki. Potencjał rozwoju polskiego zaplecza górniczego - choć nasze pokłady surowca należą do trudnych - jest nadal duży - podkreśla wiceprezes Famuru.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.