Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował list do marszałka Małopolski, w którym wnioskuje o wprowadzenie w mieście zakazu palenia w piecach paliwami stałymi, w tym głównie węglem. W Krakowie wielokrotne przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza.
Prezydent Krakowa zwrócił uwagę, że taką możliwość prawną dla sejmików wojewódzkich przewiduje ustawa Prawo ochrony środowiska. Według niego mimo prowadzonych od lat przez władze miasta działań naprawczych, nadal w Krakowie przekraczane są normy dotyczące pyłu zawieszonego.
"Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie osiągniemy wymaganych standardów jakości powietrza"- napisał prezydent Krakowa w liście.
Jego zdaniem rozwiązaniem tego problemu może być przyjęcie przez sejmik województwa małopolskiego uchwały ws. zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie.
Art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska pozwala, by sejmik województwa mógł, w drodze uchwały, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki określić dla województwa bądź jego części rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania, a także sposób realizacji i kontroli tego obowiązku.
Według specjalistów stosowanie tego rodzaju paliw i palenie odpadów w piecach domowych przy utrzymywaniu się w Krakowie specyficznych warunków atmosferycznych to główne przyczyny pogarszającego się w sezonie grzewczym powietrza w mieście. W tym czasie normy zanieczyszczenia tzw. pyłem zawieszonym są wielokrotnie przekraczane.
Tzw. pył zawieszony to mieszanina cząstek stałych i ciekłych. Zawiera drobinki węgla (sadzy) oraz substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany.
Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym niekorzystnie wpływa na układ oddechowy. Dolegliwości mogą się pogłębiać szczególnie u osób cierpiących na astmę i inne schorzenia dróg oddechowych. Częstymi objawami są stany zapalne, podrażnienia błon śluzowych oka, nosa i gardła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
panie prezydencie miasta krakÓw jak bĘdziemy zarabiaĆ godziwie to bĘdziemy ogrzewaĆ gazem , energiĄ elektrycznĄ a pÓki co to grzejemy siĘ czym moŻemy pozdrawiam
Ciekawe jakie to były działanie naprawcze Pewnie Pan Prezydent postawił ciepłownie z elektrofiltrami a pospólstwo nie chce jego ciepła . U nas jak jest dziura w jezdni to działania naprawcze polega na postawieniu znaku 20 km/h .Gdzie indziej dziure się łata.
To prezydent Krakowa powinien podejrzewać kogo innego. Wszak winny jest SMOK za ten smog;):):):)