Wprowadzenie przepisów dotyczących eksploatacji gazu łupkowego wymaga zmiany co najmniej dziewięciu ustaw; konkretne projekty powinny być gotowe w najbliższych tygodniach - zapowiedział minister środowiska Marcin Korolec.
- Aby przełożyć przyjęte przez rząd założenia w tym zakresie na język konkretnych przepisów, zmieniamy co najmniej dziewięć, jeśli nie więcej, ustaw; to żmudny proces legislacyjny - powiedział w piątek 18 stycznia minister, uczestniczący w sympozjum gospodarczym w Zawierciu (Śląskie).
Pytany, czy projekty będą gotowe wiosną tego roku, minister ocenił, że powinno nastąpić do wcześniej.
- W najbliższych tygodniach. Propozycje naszej ustawy będą przedstawione szybko. To jest proces, który trwa - zapewnił.
Korolec przypomniał, że w październiku ubiegłego roku rząd przyjął założenia regulacji dotyczących m.in. gazu łupkowego.
- Nowe regulacje nie będą abstrahowały od tych założeń - zapewnił minister, pytany m.in. o wysokość opodatkowania podmiotów zajmujących się eksploatacją gazu łupkowego.
Dodał, że szczegóły w tej sprawie przygotowuje resort finansów.
W przyjętych przez rząd założeniach przewidziano m.in. wprowadzenie podatku od wartości wydobytego surowca: 5 proc. dla gazu i 10 proc. dla ropy naftowej. Zaplanowano również specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25 proc. od nadwyżki przychodów nad wydatkami. Planowane obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od branży wydobywczej mają wynieść ok. 40 proc. ich zysków brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.