W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kwestowała na rzecz niemowląt, noworodków i - po raz pierwszy w swej 21-historii - na rzecz dorosłych, a konkretniej: na poprawę leczenia geriatrycznego. Kończąc granie Orkiestra miała na koncie 39 855 148 złotych. Pieniędzy będzie jeszcze więcej.
Więcej, bo trwają jeszcze aukcje, trwa rozliczanie zbiórek w tzw. terenie. Ostateczne rozliczenie tegorocznego finału, który prowadzono pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów", ma nastąpić 1 marca. Przyponimy, że w ub. roku łącznie zebrano ok. 47 mln zł.
Z tego, co zbierze Orkiestra połowa przeznaczona będzie na zakup sprzętu dla oddziałów geriatrycznych. Zdaniem Jerzego Owsiaka, prezesa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, trzeba 15 mln zł, by móc kupić łóżka przeciwodleżynowe. Za takie pieniądze można był wymienić je we wszystkich oddziałach szpitalnych leczących ludzi w wieku geriatrycznym (pow. 65 roiku życia).
W tym roku po raz pierwszy orkiestra połowę zebranych pieniędzy przeznaczy na pomoc osobom starszym. Owsiak tłumaczył, że gdyby specjalne łóżka kupować w tym momencie po cenach rynkowych, to za 15 milionów złotych udałoby się je wymienić we wszystkich oddziałach geriatrycznych w Polsce. W Polsce 35 opieka geriatryczna jest niedostateczna. W oddziałach geriatrycznych mamy ok. 750 łóżek, a w systemie pracuje tylko 270 specjalistów geriatrów (jedyny w Polsce szpital geriatryczny funkcjonuje, jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, w Katowicach).
Po raz pierwszy, jak podkreślił to Owsiak, Fundacja będzie udzielała także pomocy indywidualnej. Owsiak zwrócił uwagę, że w tym roku po raz pierwszy WOŚP mówi o pomocy indywidualnej,
- Nie dajemy pieniędzy, kupujemy sprzęt. Nie mówimy o tym głośno, bo mamy jednak ograniczone środki, staramy się je bardzo rozważnie rozdzielać. Ok. 300 próśb indywidualnych udaje nam się w ciągu roku załatwić - powiedział podczas telewizyjnej relacji 21. Finału.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.