Pięć śląskich gmin - Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry i Tworóg oraz podmioty skupione w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach podpisały dziś w Rybnej Deklarację Tarnogórską.
Gminy mają teraz wspólnie opracować strategię rozwoju obszaru, tworzyć dobre warunki na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, pobudzać przedsiębiorczość i ściśle współpracować z placówkami naukowymi, instytucjami, przedsiębiorstwami i środowiskiem biznesowym.
- Spotykamy się w miejscu, gdzie przed ponad pięciuset laty powstawało i rozwijało się nasze górnictwo działające pod rządami ówczesnego "Ordunku gornego". Ten doniosły dokument prawny nie tylko regulował sprawy związane z wydobywaniem rud, ale także kwestie społeczne. Wdrażał również innowacyjne rozwiązania ówczesnych czasów. Na Ziemi Tarnogórskiej uruchomiono wkrótce jedną z pierwszych na kontynencie maszyn parowych. Tu skupiała się myśl techniczna z całej Europy. Naszym przodkom się udało. Jest szansa, że nam też się uda - mówił Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
Obecny na spotkaniu prof. Jerzy Buzek przyznał, że inicjatywa powinna przynieść konkretne korzyści bowiem łączy w sobie partnerstwo publiczno-prywatne.
- Mamy jego zalążek, ponieważ Izba Przemysłowo-Handlowa skupia wiele dobrze działających firm prywatnych - przyznał Jerzy Buzek.
Podczas podpisywania Deklaracji Tarnogórskiej obecni byli również: Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Maria Pańczyk-Poździej, wicemarszałek Senatu RP, Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki oraz prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.
Przedsięwzięciu patronuje honorowo Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ja bym was wszystkich darmozjady przegonił.... ze was własne sumienie do zawału nie doprowadzi... biurokratyczni złodzieje!