Górnicy z Południowego Koncernu Węglowego również opowiedzieli się za przystąpieniem do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Akcję strajkową poparło blisko 97 proc. górników biorących udział w głosowaniu. Podobne wynik uzyskano w kopalniach Kompanii Węglowej.
- Tak wysokie poparcie dla strajku pokazuje, że górnicy mają świadomość zagrożeń, jakie stoją przed gospodarką w naszym regionie. Górnictwo, energetyka, przemysł to system naczyń połączonych. Kryzys w jednej branży oznacza problemy w innych branżach. Dlatego wspólnie chcemy przekonać rząd, aby wreszcie podjął działania wspierające polski przemysł z korzyścią dla wszystkich branż - podkreśla Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w PKW.
Podczas referendum w PKW, podobnie jak w Kompanii Węglowej, były zbierane podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego UE.
- Pracowniczy branży górniczej, energetycznej, przemysłu energochłonnego zdają sobie sprawę, jak grożne skutki niesie ten pakiet dla ich miejsc pracy i dla budżetów domowych. Kwestia ochrony przed skutkami unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego to zresztą jeden z postulatów strajkowych - dodaje Sopata.
Południowy Koncern Węglowy wchodzi w skład Grupy Tauron. Zatrudnia blisko 6 tys. osób w dwóch kopalniach - w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.