Ratownik górniczy w ciągu roku musi obowiązkowo uczestniczyć w sześciu szkoleniach, (trzy - w zakładzie górniczym, jedno -na powierzchni, dwa - pod ziemią) oraz trzy w jednostce ratownictwa górniczego (wyrobiska ćwiczebne i komora ćwiczeń). W Bytomiu mają ratownicy już zmodernizowaną komorę ćwiczeń.
Nowa-stara komora wyznacza nowe standardy szkoleń ratowników górniczych, bo jeszcze lepiej pozwalają zapoznać się (w sposób bardziej realistyczny) ze specyfiką prawdziwej podczas akcji ratowniczej.
Warunki ćwiczeń (temperatura, wilgotność, poziom zadymienia itp.) są kontrolowane i regulowane. Można więc je dostosować do stopnia zaawansowania ćwiczących. Przebieg ćwiczeń jest monitorowany przez 14 kamer działających na podczerwień oraz 3 kamer termowizyjnych, które monitorują ćwiczących w każdych warunkach, a przede wszystkim przy zadymieniu pomieszczenia przy pomocy wytwornic dymu.
Komora wyposażona jest także w system czujników (np. otwarcia drzwi, temperatury, wilgotności) wzmacniaczy sygnałów, anten, głośników i wyłączników bezpieczeństwa awaryjnie uruchamiających wentylator oddymiający całą trenażer.
Ratownik górniczy podczas prawie dwu godzinnego szkolenia musi przejść trasę ok. 250 metrów w aparacie ochronnym z pełnym oprzyrządowaniem i w maskach. Musi, między innymi, pokonać zdefiniowaną odległość z zadaną prędkością. Po ćwiczenia wydolnościowych w trenażerze i zainstalowanych w nim urządzeniach, ratownik w dymie, wysokiej temperaturze i w warunkach sięgających prawie 95 proc. wilgotności wykonuje kolejne ćwiczenia...
Obsługa wszystkimi elementami wyposażenia komory prowadzona jest zdalnie prosto z pulpitu sterowniczego sterowanego komputerem. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu jest możliwość archiwizacji każdego szkolenia. W pulpicie sterowniczym zainstalowano system CardioControl umożliwiający nadzór nad pracą serca każdego ćwiczącego ratownika...
Istotną rolę podczas ćwiczeń czy też samej akcji ratowniczej odgrywa komunikacja pomiędzy ratownikiem a kierującym akcją. Dlatego też w komorze ćwiczeń zamontowano interkomowy system komunikacyjny oraz najnowsze urządzenia łączności ratowniczej typu UŁR -10.
Zmodernizowana komora ćwiczeń w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu reasumując pozwala na przeprowadzenie szkolenia w takiej symulacji, która pozwala sprawdzić stopień wyszkolenia zastępów ratowniczych, a w razie potrzeby także - poprzez ćwiczenia w trenażerze - podnieść go do wymaganych oczekiwań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.