Aktualnie jest 10 rejonów szczególnego nadzoru w kopalniach węgla kamiennego. Rejony zmieniają się wraz z postępem robót górniczych. Są wyznaczane przez dyrektorów Okręgów Urzędów Górniczych - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
w środę, 9 stycznia br. wstrzymano postęp ściany 64 w pokładzie 364/1-2 (poziom 600 m) w KWK "Murcki-Staszic", należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego SA - czytamy w komunikacie WUG. Dyrektor OUG w Katowicach podjął taką decyzję po raz drugi w ostatnich trzech tygodniach. Poprzednio wstrzymał eksploatację tej ściany 18 grudnia u.br. Powód: przekroczenie dopuszczalnych stężeń metanu. W ciągu zaledwie ośmiu tygodni eksploatacji (ścianę uruchomiono 12 listopada 2012 r.) odnotowano aż 102 przekroczenia dopuszczalnych stężeń metanu.
Ściana 64 w pokładzie 364/1-2 w Ruchu "Boże Dary" jest obecnie jednym z rejonów szczególnego nadzoru. Oznacza to, że jest kontrolowana przez nadzór górniczy częściej niż pozostałe rejony w kopalni.
W środę, 9 stycznia, roboty górnicze zostały wstrzymane na cztery godziny. Eksploatację wznowiono po przewietrzeniu rejonu i poprawnym zamontowaniu i skalibrowaniu czujnika metanometrii automatycznej - wyjaśnia dalej rzecznik.
Przekroczenia, które były przyczyną zatrzymania robót, stwierdzono pomiarami ręcznymi podczas kontroli przeprowadzonej przez jednego z inspektorów OUG w Katowicach. Jeden z czujników był zabudowany poza miejscem najwyższych nagromadzeń tego niebezpiecznego gazu.
Metanowość bezwzględna w rejonie ściany 64 w Ruchu "Boże Dary" relatywnie nie jest duża w porównaniu do sytuacji w innych kopalniach. Wynosi około 15m3 CH4/min. Ilość przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu wynika z przyjętego sposobu przewietrzania ściany, na tzw. "U".
Taki sposób przewietrzania wymusza stosowanie znacznej ilości, pomocniczych urządzeń wentylacyjnych (wentylatorów lutniowych, strumienic, przegrody wentylacyjnej) oraz dodatkowych zabezpieczeń w postaci czujników metanometrycznych. To przysparza problemów organizacyjnych i zwiększa ryzyko popełnienia błędu - stwierdzono w komunikacie.
W kopalniach należących do KHW SA wyznaczono obecnie trzy rejony szczególnego nadzoru (ściany: wspomniana 64 oraz 2b-S w pokładzie 510/III w KWK "Murcki-Staszic" oraz 514 w pokładzie 501 Az w KWK " Mysłowice-Wesoła").
W zakładach Kompanii Węglowej SA takie rejony są trzy (po jednym w KWK: "Bielszowice", "Bobrek-Centrum", "Sośnica - Makoszowy").
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA są cztery rejony wymagające wyjątkowo wnikliwego nadzoru (po dwa w KWK: "Krupiński" oraz "Budryk").
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale tu nima winnych,nikt nie jest odpowiedzialny za taki stan żeczy,ale jak zwykły ryl coś zawali to zaroz sztrofy malujom.
nic nie robią tylko grają w .............
A co robią spece z wentylacji ???????????
A tak im się uwijało,że aż zapyły do kasy łazili co tydziyń.