Orlen Gaz, spółka z grupy PKN Orlen, osiągnęła w 2012 r. wyższy wolumen sprzedaży LPG od uzyskanego rok wcześniej, który wyniósł wtedy około 620 tys. ton.
Jak poinformowała Agnieszka Woźniak z biura prasowego Orlen Gaz, w 2012 r. "wzrosty odnotowały wszystkie kluczowe segmenty, co pozwoli spółce umocnić pozycję rynkową".
- Orlen Gaz zrealizował cele biznesowe, zamykając rok 2012 wolumenem sprzedaży wyższym od osiągniętego w roku poprzednim - podkreśliła Woźniak.
W 2011 r. udział Orlen Gaz w polskim rynku LPG wyniósł 28,2 proc., czyli o 2 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Wolumen sprzedaży w 2011 r. spółka zamknęła na poziomie około 620 tys. ton, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.
Pytana o to, jakie czynniki, według Orlen Gaz, w tym makroekonomiczne, miały najistotniejszy wpływ na wyniki spółki w 2012 r., Woźniak przypomniała, że w okresie tym - według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego - w stosunku do pierwszego półrocza 2011 r. nastąpił wzrost globalnej sprzedaży LPG o 1,5 proc.
- Sprzyjające warunki pogodowe, łagodna zima w pierwszym kwartale 2012 r. i przedłużony okres letni zachęcały do podróżowania, co przełożyło się bezpośrednio na popyt. Przypomnieć trzeba, że autogaz dominuje w strukturze polskiego rynku LPG, a jego udział to ponad 70 proc. - podkreśliła Woźniak.
Odnosząc się do realizowanych przez Orlen Gaz kluczowych inwestycji, Woźniak przypomniała, że w 2012 r. spółka zakończyła modernizację Rozlewni Gazu Płynnego w Płocku. Jak podkreśliła, była to najważniejsza w minionym roku inwestycja Orlen Gaz, realizowana zgodnie ze "Strategią sprzedaży LPG w Grupie Kapitałowej PKN Orlen na lata 2010-2013".
- Dzięki tej inwestycji spółka uzyskała znaczący wzrost możliwości operacyjnych i zwiększyła szybkość przesyłu LPG między wydziałem gazów płynnych PKN Orlen a Rozlewnią Gazu Płynnego - wyjaśniła Woźniak. Dodała, że w wyniku realizacji przedsięwzięcia baza magazynowa w Płocku powiększyła swoje zasoby o ponad 50 proc., dysponując obecnie pojemnością blisko 1 200 metrów sześc.
- Powiększenie parku zbiornikowego wiązało się również z rozbudową instalacji technologicznej, systemów automatyki oraz renowacją rurociągu transportującego produkt z płockiej rafinerii do rozlewni. Po remoncie wydajność rurociągu zwiększyła się ponad dwukrotnie - zaznaczyła.
Woźniak zapowiedziała, że wiosną 2013 r. zakończy się rozbudowa Rozlewni Gazu Płynnego w Krośnie Odrzańskim. W ramach inwestycji zostaną tam posadowione trzy dodatkowe zbiorniki, dzięki którym zwiększy się pojemność magazynowa do 1127 metrów sześc. - dotychczas obiekt dysponował pojemnością 637 metrów sześc. Baza zyska też drugie stanowisko przeładunkowe autocystern oraz wagę na kolejowym froncie przeładunkowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.