Złoty jest stabilny, a kluczowymi wydarzeniami, które mogą w najbliższych dniach wpływać na wycenę polskiej waluty będą decyzje RPP i Europejskiego Banku Centralnego oraz komentarze odnośnie przyszłego kształtu polityki monetarnej i perspektyw gospodarczych.
- Jest spokojnie, złoty stabilny, w wąskim paśmie wahań 4,1170-4,1280 za euro. Czekamy na Radę Polityki Pieniężnej, później na EBC. Jeśli chodzi o RPP, obniżka stóp o 25 pb jest w cenie. Wszystko jest kwestią retoryki, jaką przyjmie Rada w komunikacie uzasadniającym decyzję - powiedział diler walutowy z banku Pekao SA Marcin Bilbin.
W środę 9 stycznia Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję odnośnie stóp procentowych. Zdaniem wszystkich z 22 ankietowanych przez PAP ekonomistów Rada obniży stopy o 25 pb. W czwartek swoją decyzję w sprawie stóp ogłosi EBC.
We wtorek wiceprezes NBP Witold Koziński poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że brak stabilności i zbyt szybkie umocnienie złotego może się spotkać z reakcją NBP. Minister Jacek Rostowski stwierdził zaś we wtorek w Senacie, że resort finansów nie przewiduje bardzo znaczącej aprecjacji złotego w 2013 roku.
We wtorek silnie umocniły się polskie obligacje.
- Jest bardzo duży ruch. Rentowności 10-letnich obligacji wróciły w okolice z końca grudnia. Powodem umocnienia jest lekkie odreagowanie na krzywej niemieckiej. Głównie pomogła jednak emisja w euro. Nie wszyscy myśleli, że już na początku stycznia wejdziemy na rynek. Inwestorzy dopisali. Jest wyraźny popyt. Wycena bardzo atrakcyjna z punktu widzenia emitenta - uważa Arkadiusz Urbański z banku Pekao SA.
Resort finansów wyszedł we wtorek na rynek euro z nową emisją 6-letnich obligacji o wartości 1 mld euro.
- Polska jest cały czas atrakcyjnie wyceniana. Mamy mocny rynek, mimo pojawiających się złych informacji, na przykład o możliwej konieczności nowelizacji budżetu. Inwestorzy ignorują jednak czarne scenariusze. Wydaje się, że jesteśmy na fali i w najbliższych tygodniach nie powinno się to zmienić" - dodał Urbański.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.