Decyzja o budowie nowej kopalni na Lubelszczyźnie i przyznanie tytułu Firma Roku podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, to wydarzenia, które najdobitniej charakteryzują funkcjonowanie Kompanii Węglowej w 2012 roku.
Spółka kontynuowała także rozmowy z partnerami biznesowymi w sprawie budowy elektrowni opalanej węglem kamiennym o mocy 1000 MW. Kompania zawarła umowy o poufności, rozmowy o projekcie stały się więc bardzo konkretne. Jeden z potencjalnych partnerów odwiedził już miejsce powstania inwestycji, obecnie toczą się rozmowy o szczegółach technicznych.
Wobec mniejszego zapotrzebowania rynku, które oprócz spowolnienia gospodarczego wynikało z przestawienia proporcji w zużyciu przez elektrownie węgla brunatnego i kamiennego, spółka w czwartym kwartale tego roku podjęła działania oszczędnościowe, a program ten zatwierdziła rada nadzorcza. W nowy rok spółka wejdzie z zapasami, priorytetem będą więc prace przygotowawcze. Według szacunków wynik finansowy Kompanii w 2012 roku nie będzie odbiegał od zysków zanotowanych w pierwszym półroczu.
Firma, w związku z planowanym na 2014 rok debiutem giełdowym, porządkuje też swoją strukturę. Takie działania podjęto już w odniesieniu do informatyki i telekomunikacji, porządkowane są sprawy związane z zagospodarowaniem odpadów i majątkiem nieprodukcyjnym. Zbywane są spółki zależne niemające strategicznego znaczenia, na ukończeniu są negocjacje z Haldexem, stuprocentową spółką KW, dotyczące odbioru i zagospodarowania odpadów. Widoczne są też efekty przeprowadzonego przed niespełna rokiem uproszczenia struktury organizacyjnej. Obok większych kompetencji dla dyrektorów, skupionych tam, gdzie ponosi się odpowiedzialność za decyzje, skrócenia procesów decyzyjnych i opiniodawczych i szybszego przepływu informacji, nastąpił kolejny stopień konsolidacji zamówień materiałowych. Efektywniejsze są procesy zarządzania majątkiem, a przesunięcie kompetencji w ręce dyrektorów spowodowało, że zarząd ma więcej czasu na działania strategiczne.
Kolejnym zadaniem, będącym obecnie w trakcie realizacji, jest stworzenie nowej wizji funkcjonowania Zakładu Zagospodarowania Mienia, który po uporządkowaniu kwestii własnościowych i archiwów stanie się nowoczesną usługową jednostką, działającą na rzecz Kompanii Węglowej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe czy dostaną nagrodę za planowaną sprzedaż KWK Piekary i jeszcze jednej kopalni Węglokoksowi!!!!!!ŻENADA!!!!
ile przetargow, tyle teczek pod stołem. za proste by to było
Jednego przetargu na bony żywieniowe nie potrafią do tej pory wprowadzić. Każda kopalnia ma bony z innej firmy.