Według danych ogłoszonych 1 stycznia przez Chińską Federację Logistyki i Zakupów (CFLZ) od 3 miesięcy wskaźnik aktywności finansowej PMI konsekwentnie ustabilizował się na poziomie powyżej 50 pkt., co oznacza odzyskiwanie równowagi przez gospodarkę chińską.
Z wypowiedzi wiceprezesa CFLZ, Cai Jina, wynika, że wzrost PMI na koniec listopada do 50,6 pkt. i utrzymanie tej wartości w grudniu, po październikowych notowaniach na poziomie 50,2 pkt., daje podstawy do pozytywnej oceny zmiany trendu rozwoju gospodarki chińskiej.
Zdaniem Caia, chińska ekonomia pokonała kryzys i nastąpiło lekkie ożywienie, ale nadal bacznie należy obserwować wskaźniki gospodarcze, bowiem niepokojące są nadal 4 składniki wskaźnika PMI, zwłaszcza te dotyczące eksportu. Spadły one o 1 punkt w stosunku do poprzedniego miesiąca, mimo że końcówka roku powinna sprzyjać dobrej koniunkturze w tym zakresie.
Z grudniowych danych wynika, że duże firmy są siłą napędową gospodarki i dla nich wskaźnik PMI utrzymuje się na poziomie powyżej 50 pkt. od czterech miesięcy.
Średnie i małe przedsiębiorstwa poprawiły wprawdzie swoje notowania i w ciągu ostatniego miesiąca wskaźnik wzrósł o 2 punkty, ale nadal jest poniżej 50 pkt., wynosząc średnio 48,1 pkt.
Specjalista z komitetu doradczego przy Radzie Państwa, Zhang Liqun, uważa, że nie ma podstaw do zbytniego optymizmu i nadal kondycja chińskiej gospodarki nie jest dobra. Utrzymanie wskaźnika PMI na wartości z poprzedniego miesiąca jest oznaką słabości, zwłaszcza w zestawieniu z danymi, świadczącymi o spadku nowych zamówień eksportowych.
Elementem pozytywnym, wspierającym rozwój gospodarczy jest zdaniem Zhanga wzrost popytu na rynku wewnętrznym i wzrost inwestycji.
Minister Handlu, Chen Denming, oświadczył w ubiegłym tygodniu, że wzrost obrotów handlu zagranicznego Chin szacowany jest w 2012 r. na 6 proc., co jest znacznie poniżej oczekiwanej przez rząd wartości 10 proc.
Chen oświadczył również, że chińska gospodarka przestawia się ze ścieżki szybkiego rozwoju na wzrost stabilny na poziomie 7 - 8 proc. w skali rocznej.
Chińska gospodarka w 3 kwartale 2012 zanotowała najniższy od 7 kwartałów wskaźnik rozwoju w wysokości 7,4 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciesze sie ze znalazlem twoja strone, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w google na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podepnij sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone googla. Wpisz sobie w google - seo stronka z seo poradami - tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda pozdro