Trudno sobie wyobrazić, aby kopalnia Ziemowit mogła w tym roku znaleźć lepszy prezent pod choinką. 14 grudnia 2012 roku minister środowiska udzielił Kompanii Węglowej koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Imielin-Południe, z terminem ważności do 31 grudnia 2030 roku. Koncesją objęta jest działalność górnicza w granicach obszaru górniczego Imielin I o powierzchni 5,9 km kw.
Pozyskanie koncesji umożliwi kopalni Ziemowit udostępnienie, a następnie eksploatację w nowym rejonie koncesyjnym pokładów węgla o korzystnych parametrach geologiczno-górniczych. Szacuje się, że w złożu, w ramach udzielonej koncesji, do zagospodarowania w pierwszej kolejności będzie około 6,3 mln ton zasobów przemysłowych. Pozostałe zasoby będą przedmiotem dalszych analiz. Dodać należy, że jest to pierwsza koncesja udzielona na wydobycie węgla na tym terenie.
- To złoże jest przyszłością naszego regionu, tym bardziej, że wydobycie może być prowadzone na terenach słabo zurbanizowanych. Najważniejszy jest jednak fakt, że koncesja pozwoli na rozszerzenie eksploatacji kopalni i wydłużenie jej żywotności bez wchodzenia w obszar narażony na zagrożenia naturalne. Ziemowit nadal, jako jeden z dwóch zakładów Kompanii Węglowej, pozostanie kopalnią, w której nie występuje zagrożenie metanowe - mówi Piotr Niełacny, dyrektor Ziemowita.
Jak wyjaśnia dyrektor, roboty górnicze związane z udostępnieniem złoża powinny ruszyć na przełomie lutego i marca. Pierwszy węgiel wyjedzie na powierzchnię około 2016 roku.
Jednocześnie kopalnia Ziemowit, z myślą o zagospodarowaniu złóż bezpośrednio przylegających do jej macierzystego obszaru górniczego, od lutego 2012 roku prowadzi prace badawcze w oparciu o koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Imielin-Północ. Rejon badań przylega bezpośrednio do złoża Imielin-Południe. Dla lepszego rozpoznania złoża wykonanych zostanie pięć otworów geologicznych. Najgłębszy z nich sięgnie 850 metrów. Pozwoli to na określenie struktury złoża, zalegania i miąższości pokładów węgla, określenie jakości kopaliny, warunków geologiczno-inżynierskich oraz hydrologicznych i gazowych.
Rozpoznanie i dokumentacja złoża jest dopiero pierwszym etapem, jaki trzeba przejść na drodze do wydobycia węgla. Kolejnym krokiem po działaniach rozpoznawczych będzie ubieganie się kopalni Ziemowit o koncesję na wydobywanie węgla. Proces ten będzie się toczył w latach 2014-2016. Po uzyskaniu koncesji rozpocznie się udostępnienie i zagospodarowanie złoża Imielin-Północ. Aby je udostępnić i rozciąć pierwszą ścianę w pokładzie 207 wykonać trzeba będzie około 5100 metrów wyrobisk kamiennych oraz 7500 metrów wyrobisk węglowych. Przedsięwzięcie wydaje się obiecujące, bowiem w maju 2012 rozpoczęto drążenie pierwszego z zaplanowanych otworów i po 320 metrach od powierzchni ziemi natrafiono na pokład 207 o grubości 3,15 metra.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brawo, najlepsza kopalnia na śląsku niech fedruje jeszcze 100 lat.
Informacja szczególnie cenna dla młodych pracowników Ziemowita i ich rodzin ! Dosiego Roku 2013 !!!