Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo nie ma rozwiązania problemu klifu fiskalnego w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 88,52 USD, po spadku o 14 centów.
Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 31 centów do 108,66 USD za baryłkę.
Prezydent USA Barack Obama zaapelował w piątek do amerykańskich kongresmenów, aby przed końcem roku zdołali osiągnąć porozumienie w kwestii tzw. klifu fiskalnego, co pomogłoby milionom Amerykanów uniknąć podwyżki podatków.
Przywódca Stanów Zjednoczonych powiedział, że po raz kolejny rozmawiał o tym z należącym do opozycyjnej Partii Republikańskiej przewodniczącym Izby Reprezentantów Johnem Boehnerem i szefem demokratycznej większości w Senacie Harrym Reidem. Obama zaznaczył, że jest optymistą i jego zdaniem uda się osiągnąć zgodę.
- To coś, co możemy rozstrzygnąć, to nie wymaga wiele wysiłku, powinniśmy naprawdę zrobić to, co konieczne - podkreślił prezydent USA.
W czwartek Boehner wspomniał, że nadal jest otwarty na rozmowy z Obamą, ale zauważył przy tym, że nie ma pojęcia, jak można jednocześnie uniknąć automatycznej podwyżki podatków i cięć budżetowych. "Tylko Bóg wie, jak do tego dojdziemy" - powiedział.
Obama nalega, aby wyższe podatki płacili tylko bogatsi Amerykanie, zarabiający rocznie ponad 400 tys. dolarów. Po rozmowach z Boehnerem i Reidem uznał, że takie rozwiązanie wciąż jest możliwe.
- Inwestorzy teraz nerwowo reagują na wszystko i wyzbywają się ropy - mówi Gavin Wendt, starszy analityk rynku surowców w Mine Life Pty w Sydney.
- Jeśli sytuacja w sprawie klifu fiskalnego w USA wyjaśni się, można liczyć na zwyżki cen tego surowca - dodaje.
Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 1,47 USD do 88,66 USD/b, najmocniej od 6 grudnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.