Dyrekcja spółki Fiat Auto Poland porozumiała się ze związkami zawodowymi w sprawie zasad zwolnień grupowych w tyskiej fabryce samochodów, gdzie do marca pracę straci 1450 osób. Jako ostatnia z siedmiu związków, w czwartek (20 grudnia), porozumienie podpisała Solidarność.
W porozumieniu ustalono m.in. ograniczenie liczby zwalnianych o 50 osób, wobec pierwotnie deklarowanych 1,5 tys. pracowników. Odchodzący, którzy rozwiążą umowę o pracę za porozumieniem stron do końca stycznia przyszłego roku, otrzymają odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji - w zależności od stażu pracy.
- Dobór pracowników do zwolnienia dokonywać się będzie w oparciu o kompleksową ocenę świadczonej pracy - poinformował rzecznik spółki Bogusław Cieślar. Dodał, że niezależnie od ochrony wynikającej z ustawy o zwolnieniach grupowych, typując osoby do zwolnienia, pracodawca uwzględni dodatkowe kryteria ochrony pracowników.
Pracownicy w wieku od 56 lat, za wyjątkiem tych, którzy mają prawo do emerytury, mają być chronieni przed zwolnieniami. Ochrona obejmie też samotnych rodziców wychowujących dzieci do lat 25, uczące się i pozostające na ich utrzymaniu, a także pracowników, których małżonkowie są trwale bezrobotni lub nie pracują z powodu opieki nad małymi albo niepełnosprawnymi dziećmi. W przypadku, gdy w fabryce pracują mąż i żona, zwolnienie może dotyczyć tylko jednego z nich.
Nie można też zwolnić osoby ze stwierdzoną przez lekarza niezdolnością do pracy, powstałą w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, jeśli taka osoba nie ma prawa do renty.
- Spółka dołoży wszelkich starań, aby zapewnić zwalnianym pracownikom pomoc informacyjno-prawną i będzie ściśle współpracować z urzędami pracy w tym zakresie - zapewnił Cieślar.
Fiat Auto Poland zatrudnia obecnie 4 tys. 862 pracowników, z czego przeważającą większość w tyskiej fabryce. Po restrukturyzacji w spółce będzie pracować ok. 3,4 tys. osób.
W tyskiej fabryce działa osiem związków, z których siedem jest reprezentatywnych i uczestniczyło w negocjacjach. Sześć z nich już we wtorek zaakceptowało treść porozumienia; Solidarność, która uważa liczbę zwalnianych osób za nadmierną i nieuzasadnioną, podpisała dokument w czwartek. Gdyby tego nie zrobiła, pracodawca jednostronnie wprowadziłby regulamin zwolnień, który mógłby być mniej korzystny dla załogi.
Niezależnie od ustaleń dotyczących zasad zwolnień, dyrekcja Fiat Auto Poland przyznała każdemu pracownikowi fabryki, niezależnie od stanowiska, po 1,9 tys. zł brutto nagrody świątecznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.