Senat nie zgłosił w czwartek, 20 grudnia poprawek do nowelizacji ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych. Zmiany mają usprawnić finansowanie zielonych inwestycji w Polsce ze sprzedaży przyznanych jednostek emisji gazów cieplarnianych (AAU).
Nowelizacja umożliwi państwowym jednostkom budżetowym finansowanie projektów w ramach systemu zielonych inwestycji. Zostaną także zniesione obciążenia dla beneficjentów korzystających ze wsparcia zielonych inwestycji w obszarze monitorowania, raportowania o stanie przebiegu inwestycji. Poza tym zmiany pozwolą przekazywać środki uzyskane ze sprzedaży AAU na inne cele, niż krajowy system zielonych inwestycji, czyli na inne rachunki NFOŚiGW.
Zmiany przewidziane w ustawie mają umożliwić także refinansowanie z tzw. rachunku klimatycznego kosztów poniesionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, w związku z udzielonym przez te fundusze dofinansowaniem.
Ponadto nowelizacja przedłuża funkcjonowanie obecnie obowiązującej ustawy, która traci ważność z końcem 2012 r.
Polska na podstawie wykonania zobowiązań protokołu z Kioto (nasz kraj zredukował emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. przy wymaganych 6 proc.) posiada trzecią, co do wielkości na świecie nadwyżkę jednostek przyznanej emisji CO2 w liczbie 500 mln AAU (jedna jednostka AAU odpowiada emisji jednej tony CO2). Jednostki te można sprzedawać krajom - stronom Protokołu z Kioto.
Środki uzyskane ze sprzedaży tzw. AAU-sów gromadzone są na specjalnym rachunku klimatycznym, zarządzanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze są przeznaczane na tzw. zazielenianie, czyli inwestycje proekologiczne, przyczyniające się m.in. do zmniejszenia emisji CO2.
Do tej pory Polska podpisała osiem umów, na których zarobiliśmy blisko 170 mln euro, czyli ok. 700 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.