Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiada na poniedziałek 17 grudnia o godz.15.00 wielotysięczną manifestację przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
W czasie manifestacji zostanie przekazana wojewodzie śląskiemu petycja do premiera Donalda Tuska z żądaniem jak najszybszego rozpoczęcia rozmów w sprawie postulatów MKPS.
- To, co stało się w Fiat Auto Poland i to, co dzieje się w firmach kooperujących z FAP, pokazuje, że naprawdę nie ma już na co czekać. Źle jest w motoryzacji, coraz gorzej w hutnictwie. W każdej chwili, w każdym zakładzie pracownicy mogą usłyszeć, że będą zwolnienia. Tą manifestacją chcemy jeszcze przed świętami przypomnieć rządowi, że ludzie nie będą bezwolnie czekać, aż zostaną wyrzuceni na bruk - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Manifestować będą przedstawiciele wszystkich związków zawodowych i wszystkich branż. Ma być happeningowo.
- Grudzień to szczególna pora. Za nami Mikołaj, przed nami święta, dlatego nie możemy przyjść z pustymi rękami. Będą to różne prezenty dla premiera. Na przykład koledzy z Zagłębia szykują rózgi, koledzy ze Śląska "wongiel" i "oszkrabiny" - zapowiada Dominik Kolorz.
Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powstał w październiku. W skład komitetu weszły cztery centrale związkowe: śląsko-dąbrowska Solidarność, OPZZ, FZZ oraz Sierpień 80. Na początku grudnia do MKPS przystąpił ZZ Kontra. Celem komitetu jest ochrona mieszkańców województwa śląskiego przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą miejsc pracy, ochrona przedsiębiorstw działających w tym regionie i stanowczy sprzeciw wobec drastycznie rosnących kosztów utrzymania oraz łamania praw pracowniczych w Polsce.
W listopadzie ruszyły przygotowania do generalnego strajku solidarnościowego w całym regionie. Trwają referenda strajkowe w kolejnych branżach i zakładach. Głosowania zakończyły się już na kolei, w hutnictwie i w koksowniach. Wzięło w nich udział około 20 tys. pracowników. Większość opowiada się za strajkiem. Trwa referendum w przemyśle metalowym i w zbrojeniówce. W styczniu głosować będą m.in. górnicy, energetycy i służba zdrowia.
Oto postulaty MKPS:
• Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
• Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
• Ograniczenie stosowania umów śmieciowych. (Chodzi o to, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury).
• Likwidacja NFZ.
• Utrzymanie rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.