W Dąbrowie Górniczej o budowie np. boisk, placów zabaw, skwerów i podobnych inwestycjach mają decydować sami mieszkańcy. Taką możliwość da im tzw. budżet partycypacyjny, który chce wprowadzić miejscowy samorząd. W styczniu projektem zajmą się radni.
Idea budżetu partycypacyjnego (nazywanego też obywatelskim) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami planowanych wydatków oraz wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują już m.in. Poznań, Sopot, Płock i Karpacz.
Dąbrowski projekt zakłada, że z ogólnego budżetu miasta wydzielona będzie kwota ok. 5 mln zł.
- Zostanie przeznaczona na zadania z zakresu gospodarki komunalnej, które zgłoszą mieszkańcy w jednym z 26 obszarów, na które w czasie prac nad projektem zostało podzielone miasto. Konkretne przedsięwzięcia zgłoszą, przedyskutują i wybiorą dąbrowianie - wskazał w piątek 14 grudnia rzecznik dąbrowskiego magistratu Bartosz Matylewicz.
Jeżeli podczas styczniowej sesji radni przyjmą wprowadzenie budżetu partycypacyjnego, w lutym rozpocznie się akcja informacyjno-edukacyjna. Mieszkańcy dowiedzą się jak sporządzić i złożyć wniosek, gdzie szukać pomocy przy jego przygotowaniu oraz z kim go opracować. Bieżące informacje o pracach nad budżetem obywatelskim dostępne mają być m.in. w internecie.
Według informacji Piotra Drygały z biura organizacji pozarządowych dąbrowskiego urzędu miasta, możliwość zgłoszenia projektu będzie miał każdy mieszkaniec powyżej 16 lat, którego pomysł poparło co najmniej 15 innych mieszkańców dzielnicy. Projekty będzie można zgłaszać od 8 kwietnia do 20 maja; potem pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację.
Urzędnicy sprawdzą m.in. czy proponowane inwestycje dotyczą gruntów gminnych, czy są możliwości współpracy z innym właścicielem terenu, czy w danym miejscu nie są zaplanowane już inne przedsięwzięcia. W niektórych sytuacjach mogą być proponowane alternatywne rozwiązania.
Na jesień zaplanowano dzielnicowe fora, podczas których prezentowane będą listy projektów, z krótkim omówieniem i wskazaniem koncepcji nadających się do realizacji. Wybór najlepszych z nich przewidziano na listopad; mieszkańcy rozdysponują wtedy między projekty określoną pulę punktów. Wytypowane przez mieszkańców inwestycje mogłyby ruszyć w 2014 r.
Pomysł budżetu partycypacyjnego zgłosił prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. Projekt stosownej uchwały to efekt współpracy urzędników, radnych i przedstawicieli dąbrowskich organizacji pozarządowych.
Zdaniem Podrazy budżet obywatelski byłby kolejnym krokiem do zwiększenia udziału mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o sprawach miasta - po przeprowadzonych konsultacjach dotyczących systemu dróg rowerowych oraz trwających, dotyczących przyszłości ul. Majakowskiego.
- To również dobra lekcja współodpowiedzialności za podejmowane decyzje - zaznaczył Podraza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.