Jak w Unii Europejskiej mówi się o węglu? Odpowiada Brian Ricketts, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL..
W Unii zderzają się ze sobą różne stanowiska w tej kwestii. Niektóre z nich są bardzo radykalne i pokazują sytuację na zasadzie kontrastu, że coś jest czarne lub białe albo dobre lub złe. My staramy się to równoważyć i przedstawiać stanowisko, posiłkując się zasadą złotego środka. Oczywiście jesteśmy entuzjastami węgla i staramy się go promować. Jednak kreując swoje stanowisko, staramy się, by było ono zrównoważone. Opieramy swoje działania na analizie bieżącej legislacji, która naprawdę jest największym zagrożeniem dla węgla.
W naszych działaniach próbujemy pokazać, jak poszczególne propozycje mogą wpłynąć na branżę węglową. Żeby przyhamować te antywęglowe działania, pokazujemy, że stosując Czyste Technologie Węglowe i nowe rozwiązania technologiczne, można sprawić, że węgiel także będzie rozwojowy.
Czy rezygnacja z węgla może zaszkodzić unijnej gospodarce?
Nie ma co ukrywać, że jeśli tak po prostu z dnia na dzień wycofamy węgiel, to będziemy go musieli zastąpić jakimś innym paliwem, które będzie mogło posłużyć choćby do produkcji energii elektrycznej. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że są ropa i gaz ziemny, ale nie należy zapominać, skąd Unia Europejska importuje zasoby tego drugiego paliwa. Dlatego rezygnacja z węgla niesie ze sobą znaczny spadek bezpieczeństwa energetycznego Unii. Ponadto ceny energii drastycznie wzrosną. To wpłynie na gospodarki państw członkowskich i tym samym na unijną gospodarkę.
Polska jest największym producentem węgla w Unii Europejskiej, a przekleństwem węgla jest pakiet klimatyczny.
To fakt, pakiet klimatyczny jest destrukcyjny dla węgla. Polska w kwestii pakietu klimatycznego przyjęła dość twardą linię, ale z pewną perspektywą na przyszłość. Podstawą wszelkich ruchów w Unii Europejskiej są negocjacje. We Wspólnocie jest 27 państw i ich zróżnicowane interesy. Patrząc z tej perspektywy na pakiet klimatyczny, Polska blokując go, powinna postawić jeden istotny argument: "Dobrze, jesteśmy w stanie odstąpić od naszych warunków, ale musimy mieć coś w zamian". Polska powinna się przygotować na naciski ze strony innych państw, ale zmiana stanowiska może nastąpić tylko wtedy, jeśli zostanie przedstawione jakieś alternatywne rozwiązanie, korzystne dla Polski.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.